Ulaştırma Bakanlığı, onay vermediği metro projesini İBB’den istedi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; imaline iki kere onay vermediği ve Cumhurbaşkanlığı’nın Yatırım Programı’na dahil etmediği için tamamlanamayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Yenidoğan-Cumhuriyet-Emek metro çizgisi projesinin bakanlığa devredilmesini istedi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İBB’ye yazı yazarak, büyük bir kısmının Sancaktepe ilçesinden geçmesi planlanan 6 istasyonlu 6,95 kilometre uzunluğundaki Yenidoğan-Cumhuriyet-Emek metro çizgisi projesinin bakanlığa devredilmesini istedi. İBB’ye gönderilen yazıda, AK Partili Sancaktepe Belediyesi’nin İBB’nin metro çizgisini devralması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na başvurduğu belirtildi.

İBB Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na gönderdiği karşılıkta, metro çizgisinin ihalesinin 3 Mart 2017’de (AK Parti döneminde) yapılarak yüklenici şirkete yer teslimi yapıldığı ancak gerekli ödenek planlamasıyla ve yükleniciye biriken hakediş ödemeleri yapılamadığı için projenin 2017’nin sonunda büsbütün durdurulduğu hatırlatıldı.

İBB: İKİ KERE ONAY VERİLMEDİ

Yazıda, metro sınırının imal işlerinde yurtdışı kredisi ve finansı kullanılabilmesi için öncelikle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın onayı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Kamu Yatırım Programı’na dahil edilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıyeten yazıda, bakanlığın metro çizgisi için 24 Ağustos 2015 tarihinde ve 27 Mart 2020 tarihinde İBB’ye gönderdiği yazılarla metro çizgisinin üretimine iki sefer onay vermediği açıklandı.

Bakanlığa gönderilen yazıda şu tabirlere de yer verildi: “Hattın Kamu Yatırım Programı’na alınabilmesi için, 17 Aralık 2019 tarihli yazımızla sınırın şimdiki durumu ve değeri belirtilerek tekrar Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na müracaatta bulunulmuştur. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı yazısında kelam konusu müracaatın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı onayı bulunmadığı için uygun görmemiştir.”

’29 ARALIK’TA İHALE YAPILDI, SINIR SÖĞÜTLÜÇEŞME’YE KADAR UZATILDI’

İBB’nin yazısında, kelam konusu metro çizgisinin İmes’ten Söğütlüçeşme’ye kadar uzatılmasının hedeflendiği belirtilerek, metro sınırının projesinin hazırlanması emeliyle 29 Aralık’ta ihaleye çıktığı açıklandı. Yazıda, metro çizgisinin Söğütlüçeşme’ye kadar uzatılarak İBB tarafından tamamlanacağı söz edildi.

Ayrıca 2021 yılında yalnızca yüzde 2 ilerlemeye ulaşan metro çizgisinin kuyuları, “çevresel ve depremsel riskler nedeniyle” İBB tarafından kapatılmıştı. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu o periyot yaptığı açıklamada, “Deprem açısından oraların etraf ile ilgili oluşturduğu risk açısından burayı doldurmamız lazım. Doldurduğumuz yerleri, yarın kredi bulduğumuzda açmamız bir ay” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir