UNICEF: Fransa, çocuk haklarını güvence altına almada daha çok yol katetmeli

UNICEF Fransa, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle çocuk haklarına ait rapor hazırladı.

Çocuk Hakları Komitesine 15 Aralık’ta sunulacak raporun UNICEF Fransa Lideri Adeline Hazan tarafından yapılan ön değerlendirmesinde, Fransa’da çocuklara yönelik kamu siyasetlerinin ve ulusal stratejilerin geliştirilmesi ile savunmasız birtakım çocuk kümelerinin haklarına yönelik ilerleme kaydedildiği belirtilse de hala çocuk haklarına ait değerli ölçüde ihlaller yaşandığına işaret edildi.

Raporda, ülkedeki en savunmasız çocukların, yoksullukla çaba eden, engelli, cinsel taciz mağduru, kurumlara emanet edilmiş, alıkonulmuş yahut göçmen durumdakiler olduğu ve en temel haklarını teminat altına alma çabası verdikleri belirtilerek, Fransa’da her 5 çocuktan en az birinin yoksulluk sonunun altında yaşadığı vurgulandı.

Ülkede her 5 günde bir çocuk ebeveyni tarafından öldürülüyor

Eylül 2022’de yapılan araştırmaya nazaran ülkede 42 bin 756 çocuğun evsiz olduğu bilgisinin paylaşıldığı raporda, bu çocukların 41 bin 98’inin büyük çoğunluğunun otellere yerleştirildiği lakin bu tıp konaklamaların aile ömrü ve kendileri için uygun olmadığının altı çizildi.

Raporda, Fransa’da her yıl 160 bin çocuğun cinsel tacize maruz kaldığı belirtilerek, her 5 günde bir çocuğun ebeveynlerinden biri tarafından öldürüldüğü, 10 çocuktan birinin ruhsal şiddete uğradığı söz edildi.

Ayrıca Fransızların yüzde 22’sinin çocukluklarında cinsel ve fiziki şiddete maruz kaldığı belirtildi.

Sosyal ve bölgesel eşitsizliklerin kentlerin makul mahallelerinde ve denizaşırı topraklarda çok fazla çocuğun okula, sıhhat yahut müdafaa hizmetlerine erişimini sekteye uğrattığı vurgulanan raporda, Fransız Guyanası’nda 10 çocuktan 6’sının yoksulluk içinde yaşadığı ve 6-13 yaş kümesindekilerin eğitim oranının yüzde 92,6 olduğu bildirildi.

UNICEF’ten Fransa’ya çocuk haklarını teminat altına alma çağrısı

Raporda, akıl sıhhatinin, çevrim içi müdafaa durumunun, iştirak hakkının, iklim değişikliğinin sonuçlarının ve kirlilikle gayretin çocukların karşılaştığı yeni büyük zorluklar olduğu kaydedilerek, “6-18 yaş kümesindeki çocukların üçte biri ruhsal bozukluklardan muzdarip ve her 4 çocuktan 3’ünün kirli hava soluduğu biliniyor.” tabirine yer verildi.

Fransa’da 2012’den bu yana büyük çoğunluğu Mayotte Adaları’nda, 1460’ı metropollerde olmak üzere 33 bin 786 çocuğun gözaltına alındığına işaret edilen raporda, hudutlarda keyfi baskılar, Suriye’deki (Fransız) çocukların geri getirilememesi, çocukların idari gözaltılarda tutulmasının Milletlerarası Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne (CIDE) muhalif olduğu vurgulandı.

Raporda, ülkede çocuk haklarına yönelik mevcut siyasetlerin düzensizliğinin ve toparlayıcı olmamasının bu hakların göz gerisi edilmesine, etkisiz kalmasına yol açtığı kaydedilerek, “Bu nedenle UNICEF, Fransa’ya tüm çocukların haklarını teminat altına almak için tezli bir ulusal strateji uygulaması davetinde bulunuyor.” tabiri yer aldı.

Bu stratejinin birebir vakitte çocuk merkezli kamu siyasetlerine yer verilmesini sağlayacağı değerlendirmesi yapılan raporda, salgın, güç ve etraf krizinin Fransa’da ve dünyadaki çocuklar üzerinde önemli yansımalarının olduğu, yoksulluk, göçmen ve engelli durumdaki savunmasız çocukların bunlardan çok etkilendiği, bu nedenle bu kitlelere yönelik özel takviye çalışmalarının yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir