Yüksekova’daki yürüyüşe ilişkin Hakkari Valiliği’nden açıklama

Hakkari Valiliği, dün HDP öncülüğünde Yüksekova ilçesinde düzenlenmek istenen yürüyüşte polisin müdahalesi sonrası HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik’in yaralandığı öne sürülen olaylarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Grup içindeki milletvekilleri görevlilerimiz tarafından darp edildiklerine ve çok güç kullanıldığına dair algı oluşturmak hedefiyle arbede esnasında kendilerini yere atmışlardır” denildi. 

Hakkari Valiliği, dün Yüksekova’da HDP öncülüğünde düzenlenmek istenen yürüyüş sonrası HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik’in yaralandığı öne sürülen, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı olaylar ile ilgili açıklama yaptı.

“GRUP İÇİNDEKİ MİLLETVEKİLLERİ ARBEDE ESNASINDA KENDİLERİNİ YERE ATMIŞLARDIR”

Valiliğin açıklamasında, şöyle denildi:

“PKK/KCK terör örgütüne müzahir oluşumlar tarafından 09.10.2022 günü saat 14:00 sıralarında Yüksekova İlçemiz Cengiz Topel Caddesi üzerinde Terörist elebaşı Abdullah Öcalan’ın tutukluluğunu protesto etmek hedefiyle toplanan 27’nci Periyot HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, 27’nci Periyot HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, HDP Hakkari Vilayet Lideri Lokman Özdemir, HDP Yüksekova İlçe Lideri Soreş Canlı ve beraberlerindeki 45 kişilik küme ile sloganlar atarak yürümeye başlamışlardır.

Bunun üzerine şahıslara yasaklama kararı olduğu ve yapılan hareketin yasa dışı olduğu, terörü desteklemeye yönelik bir aksiyon olduğu istikametinde ihtarlar yapılmasına karşın ihtarları dinlemeyerek aksiyona devam etmek istemeleri üzerine orantılı bir halde güç kullanılarak yasa dışı aksiyon sonlandırılmış ve kalabalık kümenin dağılması sağlanmıştır.

Grup içindeki milletvekilleri görevlilerimiz tarafından darp edildiklerine ve çok güç kullanıldığına dair algı oluşturmak hedefiyle arbede esnasında kendilerini yere atmışlardır. Akabinde yaralanma imgelerini toplumsal medya aracılığı ile paylaşmışlardır. Yasa dışı bir biçimde yapılmak istenen bu aksiyona katılan şahıslarla ilgili gerekli isimli süreçler devam etmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir