ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price’a soruldu: Türklere neden bu kadar geç vize veriyorsunuz?

Türkiye’den yurt dışına vize müracaatlarında yaşanan gecikmeler tartışma yaratırken, ABD’den mevzuyla ilgili bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’deki uzun vize bekleme müddetlerinin Covid kısıtlamalarından kaynaklandığını ve bunun Türkiye’ye mahsus bir durum olmadığını belirtti.

“ÖZEL OLARAK TÜRKİYE İLE İLGİLİ BİR ŞEY DEĞİL”

Price, dün düzenlenen günlük basın toplantısında bir muhabirin “Türklerin bu kadar uzun müddet beklemesi için özel bir neden var mı” sorusuna şu cevabı verdi; “Ne yazık ki bu sorunu tüm dünyada yaşıyoruz. Bu sorunun temel nedeni Covid, hâlâ uygulanan Covid kısıtlamaları ve kısıtlamaların yeni kaldırıldığı ülkelerde devam eden tesirler. Özel olarak Türkiye’yle ilgili bir şey olmadığı konusunda sizi temin ederim.”

“KOMŞU ÜLKELERDE BİRKAÇ GÜNDE VİZE ALINABİLİYOR”

ABD’nin vize için bekleme müddetlerini kısaltmak gayesiyle çalışmaları sürdürdüğünü, kimi ülkelerde bunun başarıldığını kaydeden Price, süreci Covid öncesi periyoda döndürmeyi hedeflediklerini belirtti. Bunun üzerine muhabir, Türkiye etrafındaki ülkelerde vize bekleme müddetlerinin çok daha kısa olduğuna, Bosna Herseklilerin 5 günde, Yunanların ise 7 günde vize alabildiğine dikkat çekerek “Türkiye’de işçi eksiğiniz mi var, yoksa Covid dışında bir şey mi var? Zira Türkiye’de bu sorun öbür ülkelerden çok daha büyük” diye sordu.

“HER ÜLKEDE MÜDDETLERİ ETKİLEYEN NÜFUS BÜYÜKLÜĞÜ ÜZERE FAKTÖRLER VAR”

Bunun üzerine Price, “Her ülkede vize bekleme müddetlerini etkileyen nüfus büyüklüğü üzere bir dizi faktör var. Elbette Türkiye bu saydığınız ülkelerden çok daha büyük bir nüfusa sahip. Bu nedenle bu sorunun yalnızca Türkiye’yle hudutlu olmadığı konusunda sizi temin ederim. Türkiye, etraf ülkeler ve tüm dünyada mühletleri kısaltmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir