Adıyaman’da 4 iskeletin bulunduğu bin 800 yıllık mezar bulundu

2009 yılında yapılan hafriyatlarda ortaya çıkartılan mozaikli alanda, bu yıl yine başlatılan hafriyatlarda sanduka tipi mezar bulundu. 1 metre genişliğinde, 2.1 metre uzunluğunda ve yaklaşık 2 ton tartısında olan sanduka mezarın kapağı, hafriyat takımı ve personeller tarafından açıldı

4 İSKELET BULUNDU

 Mezar açıldığında içerisinde 4 insan iskeletine rastlandı. Mezarın içerisinde rastgele bir bedelli eşyaya rastlanmadı. Mozaikli alanda, 150 metrekare büyüklüğünde bir kısmı tahrip olmuş mozaik, ayrıyeten kartal kabartmalarının bulunduğu bir mezar odası bulunuyor.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, 2009 yılında sonra mozaikli alanda bu yıl kazılara başladıklarını belirterek, “2009 yılında birinci sefer yapmış olduğumuz hafriyatlar sonucunda Bazilikanın 5. Yüzyıl taban mozaiği denilen bir yapıya ulaşmıştık. Bu mozaikte orta sahnede cennet sahnesi dediğimiz asma kolu içerisinde yaban keçileri ve öteki hayvan betimleri yer almaktaydı.

2022 yılında ise Adıyaman Vilayet Özel İdaresi’nin dayanağıyla ikinci etap ihaleyi gerçekleştirdik. Bu hafta başladığımız hafriyatlarda üzerinde kapağı bulunan sanduka tipi bir mezara ulaştık. Kapağı kaldırdığımız da 4 bireye ilişkin iskelet tespit ettik. Bu iskeletlerin milattan sonra 2. Yüzyıl yani günümüzden 1800 yıl öncesine ilişkin olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir