Amerika’da Ian Kasırgası kabusu: Binlerce kişi kaçıyor

ABD’nin Florida eyaletinde şiddetini artırarak süratle yaklaşan Ian Kasırgası nedeniyle 2,5 milyon bireye tahliye buyruğu verildi. Halk kasırgadan kaçmak için yola dökülürken otoyollarda kilometrelerce uzayan kuyruklar oluştu, trafik felç oldu. Kasırganın vurduğu Küba’nın tamamındaysa elektrikler kesildi.

Orta Amerika’yı vuran Ian Kasırgası Küba’da büyük yıkıma yol açarken kasırganın büyük süratle yaklaştığı ABD’nin Florida eyaletinde 2,5 milyon şahsa derhal bölgeden uzaklaşma daveti yapıldı.

Florida’yı bugün vurması beklenen kasırga hasebiyle harikulâde hal ilan edilen bölgelerde binlerce kişi kuzeye ya da doğuya kaçmaya çalışırken yollarda uzun kuyruklar oluştu, trafik felç oldu ve uçak biletleri tükendi.

Meksika Körfezi’nde tesirli olan ve bu akşam saatte 200 kilometre süratle ABD’ye ulaşması beklenen kasırga öncesi ülkenin güneyinde büyük panik yaşanıyor. Florida’da halk marketlere akın ederek içecek ve besin depoladı. Meskenlerini muhafazaya çalışan çok sayıda kişi, kapı önlerine kum torbaları yığdı.

Öte yandan yetkililer, kasırganın Florida’nın kuzeyini de vurabileceğini belirterek halka doğuya gitme daveti yaptı. Ulusal Kasırga Merkezi de kıyılarındaki dalgaların şimdiden yükseldiğini, bölgede ağır yağış beklendiğini bildirdi.

ABD Lideri Joe Biden, Ian Kasırgası konusunda Florida’daki belediye liderleriyle telefonda görüştü ve hazırlıklar hakkında bilgi aldı. Biden, hafta sonu imzaladığı kararnameyle Florida’ya federal seviyede yardımların en süratli halde ulaştırılmasını sağladığını belirterek, Federal Afet ve Acil Durum İdare Ajansı’na talimat verdi.

Ian Kasırgası, Küba’da büyük yıkıma neden oldu.

KÜBA’YI ÇOK SERT VURDU

Küba’yı kategori-3 şiddetinde vuran ve büyük hasara yol açan Ian Kasırgası’nın ABD topraklarına kategori-4 şiddetinde ulaşması bekleniyor.

Küba’da, kasırga nedeniyle ülkenin tamamında elektrikler kesildi. Hükümetten yapılan açıklamada, yaklaşık 11 milyon nüfuslu adanın tamamında elektriklerin kesildiği ve kademeli olarak elektrik hizmetinin yine sağlanması için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

Ülkede şu ana kadar can kaybı bildirilmezken, yetkililer kasırganın verdiği zararın tespiti için çalışıyor. (SOZCU.COM.TR/AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir