ANTALYA TURİZMİNDE ‘EN GÜZEL KIŞ’

Nisan ortasındaki 4 aylık devirde tüm yılların rekoru kırıldı. ‘Kış dönemi’ olarak kabul edilen bu süreçte, kente 1 milyon 811 bin turist geldi. Yalnızca nisan ayında 1 milyon 11 bin turistin geldiğini belirten Antalya Kent Kurulu Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Turizmde en hoş kış diyebiliriz. Turizm bölümü, bu yıl en uygun nisan ayını yaşadı” dedi.

Antalya Kent Kurulu Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, bu yıl 4 aylık periyotta kente 1 milyon 811 bin, yalnızca nisan ayında 1 milyon 11 bin turist geldiğini söyledi. Nisan ayında, ‘rekorlar yılı’ 2019’un birebir periyoduna nazaran 35 binden fazla turiste ulaşıldığını belirten Yavuz, “Turizm bölümü, bu yıl en âlâ nisan ayını yaşadı. Buradaki en büyük katkı, 277 bin kişi ile Almanya‘dan oldu. Pandemi öncesi 2019 yılına nazaran Almanya‘dan gelişler yüzde 33 arttı” dedi.

İNGİLİZLERDE 2 KAT ARTIŞ

Turist sayılarında İngilizlere bakılması gerektiğine vurgu yapan Yavuz, “Sadece nisan ayında Antalya’daki havalimanlarına 113 bin İngiliz indi. Neredeyse pandemi öncesi devrin 2 katı. Nisan ayındaki Paskalya tatili, Antalya’ya yaradı. Bu sayede Antalya’nın yüksek döneme moralle geçtiğini söyleyebiliriz. Zelzele sürecinin akabinde çabucak bütün oteller faaliyete geçti. Antalya Havalimanı İkinci Dış Sınırlar Terminali de açılarak, konuklarını ağırlamaya başladı” diye konuştu.

RUSLAR MAYIS İLE ARTIYOR

Turizmde birinci 4 aylık datalarda Almanya ve İngiltere’nin kesimin yüzünü güldürdüğüne işaret eden Yavuz, Rusya’nın ise biraz daha yavaş ilerlediğini kaydetti. Yavuz, “Nisan ayında 180 bin Rus turist geldi. Meğer 2019 Nisan ayında 304 bin Rus Antalya’ya gelmişti. Bu nisan ayında gelen konuk sayısı, her ne kadar son 3 yılın üzerinde olsa da Mısır ve Dubai’ye kaçan Ruslar şimdi pandemi öncesine dönemedi. Mayıs ayı ile Rus konukların denetimli formda artmasını bekleyebiliriz” dedi.

4 AYIN EN İYİLERİ

Yavuz, Antalya’nın bu yılki birinci 4 aylık turizm performansının daha güzel görülebilmesi için 2019-2023 yılları ocak-nisan devirleri 4 aylık bilgilerini de şöyle paylaştı: “2019’da 1 milyon 560 bin kişi, 2020’de 511 bin kişi, 2021’de 445 bin kişi, 2022’de 1 milyon 219 bin kişi, 2023’te 1 milyon 811 bin kişi. ‘Kış dönemi’ diyebileceğimiz ocak-nisan devri, bu yıl pek başarılı geçti. Turizmde en hoş kış diyebiliriz. Yılın en dingin devrinde 2 milyona yakın turist sayısı çok âlâ.”

‘5 ÜLKENİN TATİL YAPTIĞI ÖTEKİ ALTERNATİF YOK’

4 aylık periyotta en çok turist ağırlanan ülkelerin sırasıyla Almanya 446 bin, Rusya 393 bin, İngiltere 201 bin, Hollanda 86 bin ve Polonya 78 bin olarak sıralandığını açıklayan Yavuz, “Bugünlerde bu 5 ülke vatandaşlarının tatil yaptığı çok fazla alternatif yok. Yeterli, güçlü ve stabil bir karışım. Antalya’nın en değerli avantajı da bu homojen yapıyı yönetmesinde yatıyor. Almanya’nın tekrar istikametini Antalya’ya çevirmesi, İngilizlerin istikrarlı büyümesi; döneme dair uygun işaretler veriyor. İkinci 4 aylık devirde Rus konukların artması ile 9 milyon civarında turisti ağırlayacağız. Yıl sonu sayısal maksadı olarak 16 milyon mantıklı ve sağlıklı görünüyor. Bu yılı da Almanlar, Ruslar ve İngilizler sürükleyecek” diye konuştu. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir