Aşılı kişilerde benzer Covid-19 semptomu görüldüğü ortaya çıktı

Bilim insanları, aşı olduktan sonra Covid-19’a yakalanan şahısların benzeri bir semptomu yaşadıklarını ortaya koydu.

Uzmanlar, Covid-19 aşılarının hastalığa yakalanmayı engellediği tarafında yanlış bir inanç olduğunu vurgulayarak hastalığın aşılı bireyler ortasında da hala görüldüğünü vurguladılar.

Express’in haberine nazaran, aşıya karşın corona virüsüne yakalanan insanlarda farklı semptomların görüldüğünü söyleyen ZOE Covid Study uygulaması, aşı olan ve akabinde Covid-19 testi müspet çıkan şahısların hapşırma nöbetleri bildirdiklerini açıkladı.

ZOE araştırmacıları, aşılanmış ve daha sonra Covid-19 testleri olumlu çıkan şahısların, aşı olmayanlara kıyasla hapşırmayı bir semptom olarak bildirme mümkünlüğünün “daha yüksek” olduğunu bildirdiler.

VİRÜSLERİN YAYILMASINDA ROL OYNUYOR

Bilim insanları “Aşı olduysanız ve nedensiz yere çok hapşırmaya başladıysanız, bilhassa daha fazla risk altında olan şahısların yanında yaşıyor yahut çalışıyorsanız, corona virüsü testi yaptırmalısınız” diye belirttiler.

Ayrıca hapşırmak, virüslerin yayılmasının da kıymetli bir yolu. Ekip, “Damlacıkların yayılmasını en aza indirmek için tüm öksürük ve hapşırıkları mendille yahut dirseğinizin iç kısmıyla kapatmaya çalışın. Ellerinizi yıkayana kadar gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının” diye ekliyor.

Uygulama, aşıya karşın en çok görülen Covid-19 semptomlarını da boğaz ağrısı, burun akıntısı, tıkalı burun, kalıcı öksürük ve baş ağrısı olarak açıkladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir