Bakan Kirişçi, Cumhurbaşkanını Övdü: ‘Tüm Dünya Ağzının İçine Bakıyor’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Elazığ’da katıldığı bir aktiflikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için, ‘Tüm dünya onun ağzına bakıyor ve ne diyecek diye bekliyor’ sözlerini kullandı.

‘Artık birinci uçağa ne vakit bindin diye yeni jenerasyona sormuyoruz’

Tarım ve Orman Bakanı Vakit Kirişci ve beraberindeki heyet, çeşitli programlara katılmak üzere Elazığ’a geldi. Bakan Kirişci, Elazığ Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde Tarım Kesim Temsilcileri Toplantısı’na katıldı. 

2002 yılında yalnızca 26 tane havalimanı olduğunu hatırlatan Bakan Kirişci, “Bu 26 havalimanını kullananlar belirli. Sınıf, refah seviyesi, toplumsal statü olarak belirliydi. Bugün 57’ye çıktı. Şu anda inşaatı devam edenler var. Onların da tamamlanmasıyla havayolu nakliyeciliği artık halkın yolu haline geldi. Birinci uçağa ne vakit bindiğini artık yeni jenerasyona sormuyoruz. Zira ya annesinin karnında iken ya da doğduktan sonra kesinlikle uçağa binmiş oluyor. Karayollarımızda önümüzdeki aracı sollamak için boynumuz adeta sol tarafa yatmış olurdu. Her seferinde de yüreğimiz ağzımızda araç sollardık. Artık hamdolsun duble yollar da oldu. Köprüler, viyadükler sayesinde uzak yakın edildi. Eğitimle ilgili yapılan ek derslikler, atanan öğretmenler, masalara konulan fiyatsız ders kitapları var. Bir de bunlara yardımcı ders kitapları eklendi. Kent Hastanesinin Elazığ’ın birinci 5’e giren ve o sarsıntı sırasında da ayakta kalabilen kıymetli yapıtlardan biri olduğunu biliyorum. Sıhhatte dünyaya örnek olabilecek, özellikle bu pandemi periyodunda gerçekten çok büyük bir sıhhat ordusu var. Bunların da faaliyet gösterdiği çağdaş hastaneler sayesinde denilebilecek en az zayiatla pandemiyi de geçiştirmiş olduk. Savunma sanayii bir ülkenin gücünü gösteren en değerli alanlardan birisiydi. 2002’de yerlilik ve ulusallık oranı yüzde 20 iken, artık yüzde 80’leri aştı. Artık bir iki kalem kaldı. O kalemlerin de çalışmaları devam ediyor. Buna savaş uçaklarımız da dahildir. Bunlara diğer alanlardaki faaliyetler de eklenebilir” diye konuştu.

‘Dünyanın artık gıpta ettiği bir cumhurbaşkanımız var’

Bütün bunların zaten, spontane bir biçimde olmadığının altını çizen Bakan Kirişci, “Ya da olması gerekiyordu da oldu, hayır. Şayet bunu söylersek bu çok büyük bir haksızlık olur. Cumhurbaşkanımıza, onunla birlikte yol yürüyen ve çalışan insanlarımıza, devletin bürokrasisine, üreten insanlara haksızlık olur. Hak sahibine de hakkını teslim etmemiz lazım. Ekseriyetle Türkiye gündemi belirlenen bir ülkeydi. Şu anda Türkiye gündem belirleyen bir ülke oldu. 2 hafta evvel tarım bakanları tepesi için OECD toplantısına katılmak gayesiyle Paris’teydim. O vakit da 31 Ekim’deki tahıl koridoruyla ilgili süreç Rusya tarafından askıya alınmıştı. Lakin bir gün sonra cumhurbaşkanımızın görüşmesi ile süreç kaldığı yerden devam etti. Bu zaten olmadı. Dengeli, istikrarlı, hakkı hak bilip, onun gereğini yapan, yanlış bir şey olduğunda buna yanlış diyebilme hamasetini gösteren bu tutarlılığı ile dünyanın artık gıpta ettiği bir cumhurbaşkanımız var” halinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın adeta ağzına bakan ve bu kişi ne diyecek diye bekleyen bir dünya var”

Bakan Kirişci, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Beraber çalıştığı takımı ve bu ülkenin sahip olduğu dinamizm çok şükür bizi bu noktaya getirdi. Bill Clinton’un poposunu koltuğa koyup, Ecevit’i de karşısında nasıl beklettiğini ve onun da nasıl mahcup bir vaziyette durduğunu hepimiz hatırlıyoruz. Artık o fotoğraflar gitti, cumhurbaşkanımızın adeta ağzına bakan ve bu kişi ne diyecek diye bekleyen bir dünya var. Tahıl koridoru bir başkan diplomasisinin, Türkiye’nin istikrarlı ve dengeli dış siyasetinin, taraf tutmamak ismine cumhurbaşkanımızın söylediklerinin bir sonucudur. İHA’ları ve SİHA’ları uçuran kardeşlerimizin dahi bizim ürettiğimiz besine gereksinimleri vardır” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir