Bakanlık, dört bin yıllık aile arşivini tek kitapta topladı

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, nikâhtan boşanmaya, doğumdan vefata, vasiyetten mahkeme kayıtlarına kadar aile ile ilgili 4 bin yıllık süreci kapsayan tüm bilgileri “Aile Tarihinden Belgeler” kitabında topladı. Kitapla, bilhassa birçok medeniyete mesken sahipliği yapan Anadolu topraklarındaki aile ömürlerine arkeolojik ve tarihi açıdan bakılabilmesi amaçlanıyor.

Bakanlık tarafından hazırlanan, müze, arşiv ve özel koleksiyon dokümanlarıyla zenginleştirilen, Türkiye’deki farklı kuruluş, özel kişi ve koleksiyonlardan temin edilen evrakların yer aldığı “Aile Tarihinden Belgeler” kitabı, yaklaşık 300 görsel ile ailenin gelişimine ışık tutuluyor. Çalışmada, arkeolojik hafriyat sonucu çıkan ve aile konusunu ele alan çivi yazılı tabletler de dikkat çekiyor.

VATANDAŞ DA KATKI SAĞLADI

Çivi yazılı dokümanlar ile Bizans devrine ilişkin materyaller Ankara Anadolu Medeniyetleri, İstanbul, Çorum ve Sivas Arkeoloji Müzelerinden sağlanırken; Osmanlı devri dokümanlarının bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Topkapı Sarayı arşivinden, bir kısmı da özel koleksiyonlar, antikacı ve sahaflardan temin edildi.

Vatandaşlar da ellerinde bulunan Cumhuriyet periyodunun birinci yıllarına ilişkin nikâh cüzdanlarını paylaşarak çalışmaya takviye verdi.

“OSMANLI ARŞİV ZENGİNLİĞİYLE CUMHURİYET PERİYODU EVRAKLARI BULUŞTURULDU”

Farklı dinlerden evlilik, doğum, vaftiz ve mevt için hazırlanan dokümanların de eklendiği toplam 224 sayfalık kitabın sunuş kısmını Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık kaleme aldı.  Bakan Yanık, bugünkü dokümanlarda ailenin eşler ve çocuklar ortası ilgiler manasında teminat altına alındığının görüldüğünü belirterek, “Yazılı dokümanlar aile tarihine şahitlik etmede en büyük zenginliğe sahiptir. Tüzel dokümanlara yansıyan doğum, evlilik ve vefat devletlerde bir kayıt tutma evrimine işaret etmektedir. Klasik ve dinî meşruiyet yanında devletler resmî hukuk evrakları ile ailenin varlığını teminat altına almıştır. Aile evrakları bu çerçevede klâsik sosyolojik yapıların hukuksal devlet yapılarına dönüşmesine uygar hukuk üzerinden de işaret etmektedir” dedi.

Aile Tarihinden Dokümanlar çalışmasında, yaşanılan topraklardaki eski uygarlıklara ve Türk-İslam uygarlık etrafındaki başka kültürlere yer verildiğini kaydeden Bakan Yanık, “Osmanlı arşiv zenginliği ile Cumhuriyet periyodu dokümanları buluşturulmuştur. Dört bin yıl öncenin ‘fakirlikte ve zenginlikte bir olmak’ tabiri ile bugünün ‘iyi günde ve berbat günde bir olmak’ sözü, kil tabletlerde ve şimdiki nikâh merasimlerinde birebir manası taşımaktadır. Bu aile için beşerî ve tarihî bir sürekliliğin yaşadığına dikkat çekmektedir” sözlerini kullandı.

TANITIM TOPLANTISINA BAKAN YANIK KATILACAK

“Aile Tarihinden Belgeler” kitabının tanıtım toplantısı Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın iştirakiyle 16 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir