Bartın’da köpeğe cinsel istismardan yargılanan sanığa hapis cezası

4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına, sanık M.D, şahitler, Bartın Etraf Kültür ve Doğal Varlıkları Muhafaza Derneği, Bartın Hayvanları Muhafaza ve Yaşatma Derneği ile çeşitli hayvan hakları derneklerinin yetkilileri ve taraf avukatları katıldı.

Müşteki olarak davaya katılan avukatlar, görüntü kaydında ve şahit beyanlarında cinsel hücum aksiyonunda bulunduğunun açık olduğunu söz ettikleri sanığın en üst sondan cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatının katılmadığı duruşmada kelam verilen sanık M.D, suçlamaları kabul etmediğini ve hatasız olduğunu savundu.

Mahkeme heyeti, sanığın “hayvana cinsel akında bulunmak yahut tecavüz etmek” kabahatinden 1 yıl 9 ay mahpus ile 4 bin lira isimli para cezasına çarptırılmasına hükmetti.

NE OLUŞTU?

Bartın’da 26 Temmuz 2021’de M.D’nin (66) tarlada komşusunun köpeğine cinsel istismarda bulunduğunu gören bir kişi, o anları cep telefonuyla kayda alarak jandarmaya şikayette bulunmuştu.

Jandarma gruplarınca gözaltına alınan M.D, süreçlerin akabinde “hayvana cinsel hücumda bulunmak yahut tecavüz etmek” suçlamasıyla sevk edildiği adliyede nöbetçi hakimlikçe tutuklanmıştı. Daha sonra hür bırakılan M.D. isimli denetim koşuluyla mesken hapsine alınmıştı.

Şüphelinin aksiyonunun, görüntü imajlarından ve şahit beyanlarından “cinsel saldırı” niteliğinde olduğunun anlaşıldığı belirtilen iddianamede, M.D’nin 5199 Sayılı Hayvanları Müdafaa Kanunu’nun “Hayvanlara cinsel taarruzda bulunan yahut tecavüz eden kişi 6 aydan 3 yıla kadar mahpus ve 100 günden az olmamak üzere isimli para cezası ile cezalandırılır” hususu yeterince cezalandırılması istenmişti.

YENİ YASA

TBMM’de kabul edilerek maddeleşen Hayvanları Muhafaza Kanunu, geçen yıl 14 Temmuz 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, evvelki yasaya nazaran kabahat niteliğinde olan “hayvanlara azap yapmak”, “acımasız ve zalimce muamelede bulunmak”, “hayvanlara cinsel taarruzda bulunmak” ve “tecavüz etmek” fiilleri kabahat kapsamına alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir