Beyaz Saray: Rusya Ukrayna’nın bazı topraklarını ilhaka hazırlanıyor

Beyaz Saray, Rusya’nın Herson dahil Ukrayna’nın birtakım topraklarını ilhaka hazırlandığına dair ellerinde kâfi istihbaratın olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Yöneticisi John Kirby, günlük basın toplantısında ABD’nin dış siyasetini kıymetlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kirby, “Rusya’nın Ukrayna’da daha çok toprağı ilhak etme niyetinde olduğuna dair elimizde kâfi delil, istihbarat ve kamuya açık bilgi var.” tabirini kullandı.

Kirby, Rusya’nın 2014’te Kırım’ın ilhakında izlediği yolu takip ettiğini belirterek bunun için Rusya’nın vekalet savaşları yapacağını ve “hileli bir referanduma” gidebileceğini söyledi.

 ABD, gelecek hafta Ukrayna’ya yeni yardım paketini açıklayacak

Rusya’nın Herson ve Zaporijya’nın yanı sıra Donetsk ve Luhansk sınırını da ilhak edebileceğini belirten Kirby, “(İlhak olursa) Biz bunun cezasız kalmasına müsaade vermeyeceğiz.” tabirini kullandı.

Kirby, ilhak durumunda Rusya’nın üzerindeki ekonomik baskıyı artıracaklarını ve yeni yaptırımlar getirebileceklerini kaydederek “Biden idaresi gelecek hafta Ukrayna’ya yeni silah yardımlarını açıklayacak. Bu, Biden’ın vazifeye geldikten sonra Ukrayna’ya vereceği 16. askeri yardım paketi olacak. Bu pakette, Ukrayna ordusunun tesirli bir formda kullandığı gelişmiş roket sistemleri ve roket cephanelikleri olacak.” dedi.

– İran’ın Rusya’ya İHA satışını gerçekleştirdiğine dair ABD’nin elinde şimdi data yok

Geçen hafta ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın İran’ın Rusya’ya yüzlerce insansız hava aracı (İHA) vermeye hazırlandığına ait açıklamalarının sorulması üzerine Kirby, “Bu satışın olduğuna ait şimdi bir belirti yok.” tabirini kullandı.

Kirby, bu mevzudaki istihbaratlarına güvendiklerini belirterek “Bu, Putin’in savunma endüstrisi bakımından ne derece umutsuz halde olduğunu ve aldığı birçok şey manasında ne kadar dışa bağımlı olduğunun bir göstergesidir. Lakin İranlıların, ülke içinde İHA üretme kapasitesi var ve bunlar ölümcül olabiliyor. Bu durumu kendimiz Irak ve Suriye’de askerlerimize ve binalarımıza yönelik taarruzlarda gördük. O yüzden bu mevzuyu yakından izliyor ve ciddiye alıyoruz.” dedi.

“ABD’nin Hint-Pasifik’teki donanmalarını çekme niyeti yok”

Kirby, bir gazetecinin Hint-Pasifik bölgesindeki ABD donanma ögelerine ait sorusu üzerine, “ABD donanmasının yüzde 60’ı şu anda Hint Pasifik bölgesinin içinde ya da orada konuşlu. Buradaki varlığımızı azaltma üzere bir niyetimiz yok.” sözünü kullandı.

Kirby, 2023 için hazırlanan savunma bütçesinde de bu bölgeye önemli bir fon ayrıldığını tabir etti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir