Bir barajdan daha kötü haber! Kurudu

SİVAS’ın Suşehri ilçesinde, Kelkit Çayı üzerinde güç üretimi ve ziraî sulama emeliyle kurulan 33 yıllık Kılıçkaya Barajı, kurumak üzere. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Kartal, “Kelkit Çayı’nı besleyen birtakım kollar var. Kolların içme suyu ve ziraî hedefli kullanımının artması da baraj suların azalmasında büyük etken” dedi.

Suşehri’ne 28 kilometre uzaklıktaki Kelkit Çayı üzerine, güç üretimi ve ziraî sulama emeliyle 1990 yılında inşa edilen Kılıçkaya Barajı, kuruma noktasına geldi. 64 kilometrekare alana sahip barajın 33 kilometrekaresi, Suşehri sonlarında, geri kalan 31 metrekaresi ise Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi hudutlarında yer alıyor. Barajın son devirde yaşanan kuraklık nedeniyle su tutmaması ise dikkat çekiyor. Bugünlerde barajdan geri yalnızca ortasından geçen Kelkit Çayı’nın akıntısı kaldı.

‘ALARM VERİYOR’

SCÜ Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Kartal, baraj hakkında bilgi verdi. Barajda yıllar içinde birçok sefer su bazında büyük değişiklikler gözlendiğini söyleyen Kartal, “İncelediğimizde bunda çok fazla faktör tesirli. 2015 yılında yağışın dönemsel olarak farklılık göstermesi münasebetiyle genel olarak barajın yüksek su tutma kapasitesi mevcuttu hatta o devir barajın kapaklarını açmışlardı lakin günümüze baktığımızda kuraklık açısından alarm veren bir özelliğe sahip. Vakit zaman önemli boyutta kuraklığın tetiklemesiyle birlikte suların çok fazla çekildiği ve azaldığını da görebiliyoruz. Yöreyi incelediğimizde ve tarihi kent efsanelerine baktığımız vakit Fatih Sultan Mehmet’in yaptırmış olduğu bir cami kelam konusu. O caminin periyot içerisinde yıllık periyodik kuraklıkla ortaya çıktığı, yağışın artmasıyla tekrar su içinde kaybolduğunu görüyoruz. Bu durumun en değerli etkeninin kuraklık olduğunu yağış azlığı olduğunu söyleyebiliriz. Yağışın yıllara periyodik olarak dağılmaması, kimi vakit artış kimi vakit azalış göstermesi, son yıllarda da ağır olarak global ısınma nedeniyle yağışların büsbütün azaldığını görüyoruz. Bu da su düzeylerinin düşmesine neden oluyor” dedi.

‘ENERJİ ÜRETİMİ VE TARIMDA REKOLTE AZALACAK’

Barajlardaki su azlığının yalnızca kuraklığa ve iklimse etkenlere bağlanmaması gerektiğini kaydeden Kartal, “Kelkit Çayı’nın barajı besleyen kolları var. Bu kolların içme suyu, ziraî gayede kullanımın çok fazla artması baraj suların azalmasında çok büyük etken. Barajımız güç üretimi gayeli kullanılan bir baraj. Dönemsel rekoltenin düşmesine bağlı kilovat olarak düşüklüğüne sebep olacak. Güç üretiminde azalmalar meydana getirecek. Yeniden bununla birlikte su popülasyonu nedeniyle balık çeşitliliği ve balıkçılığı sekteye uğratacak ve azaltacaktır. Çayın kolları ziraî sulama niyetli kullandığı için tarımda da yıldan yıla rekolte düşüklüklerine ve randıman azalmalarına sebep olacaktır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir