Bu yaz iki kişilik en ucuz tatil 25-30 bin TL’den başlayacak

Son 2 yıl içinde bir haftalık tatilin maliyeti en az 3 kat zamlandı.

İki kişinin 3-4 yıldızlı bir otelde yapacağı bir haftalık yaz tatilinin maliyeti 2021’de 6-7 bin TL iken, geçen yıl bu fiyat 10-15 bin TL’ye çıkmıştı.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, bu yaz ise bu iki kişinin bir haftalık tatil maliyetinin en az 18-25 bin TL ortasında değişeceğini söyledi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Lider Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu ise, Güney Ege’de bu yaz iki kişinin yapacağı bir haftalık tatilin en az 30 bin TL’den başlayacağını söz etti.

İÇ TURİZME YÜZDE 100-300 ARALIĞINDA ZAM

Aynı vakitte Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Lideri da olan Bülbüloğlu, 2023 prestijiyle iç pazarda tatil fiyatlarının yüzde 100 zamlandığını anlatırken; Sili ise, kendi bölgesinde bu oranların yüzde 300’e kadar çıkabildiğini anlattı.

“Satış fiyatlarımız şu an artmış durumda. 2023 dönemindeki fiyatlar 2022 dönemine nazaran yüzde 100 artırımlı olacak” diyen Bülbüloğlu, “Geçen sene ağustos ayında 300 TL olan konaklama bedeli bu ağustosta 600 TL olacak. Bölgeye nazaran değişmekle birlikte, geçen sene bir haftalık en ucuz tatil 15 bin TL iken bu sene 30 bin liradan başlayacak” diye konuştu.

‘KÂRLILIK DÜŞÜK, DOLULUK YÜKSEK OLACAK’

Son bir yılda güç, işçi, yiyecek ve içecek üzere tüm maliyetlerinin yüzde 300 civarında arttığını belirten Bülbüloğlu, “Girdi maliyetlerimizdeki artışlar çok önemli düzeylere ulaştı. Bu yıl doluluk manasında yurt dışından gelecek turistlerle hoş bir yıl geçireceğiz lakin kârlılığa geldiğimiz vakit başarılı bir 2023 geçireceğimizi düşünmüyorum” dedi.

SEÇİMLERE AZ KALA TURİZMCİNİN GÜVENLİK ENDİŞESİ

İç pazar için kritik olan bahsin ise yaklaşan seçimler olduğunu lisana getiren Bülbüloğlu, “Yerli turist tarafında mayıs sonrası için erken rezervasyon taleplerimiz geçen seneye nazaran düzgün gidiyor, artmış durumda. Fakat bu yılın kritik noktası seçimler. Güvenlik manasında sorun yaşanmazsa turizm bu yıl hoş geçecek. Zira turizm inançlı ortamı sever. Ülkenin gülen yüzüdür, barış tarafıdır” ifadelerine yer verdi.

ALTİD Başkanı Burhan Sili de, erken rezervasyonlara bakarak bu yıl 2022’den daha uygun bir dönem geçireceklerini öngördüklerini, dünyada ve Türkiye’de bu iyimserliği bozacak rastgele bir ani gelişme yaşanmadığı sürece olumlu tablonun süreceğini söz etti.

TATİL GÜNÜ ORTALAMASI DÜŞECEK

Sili ayrıyeten, tatil fiyatlarının geldiği düzeyin ortalama kalış gün sayılarını etkileyeceğini belirtti.

Sili, “Bu yıl seçim süreci ve ekonomik şartlarla yanlışsız orantılı olarak tatile çıkış sıklığı ve kalış gün sayısında azalma olabilir. İki defa tatile çıkan bir kez çıkar, 10 gün tatil yapan 6 güne düşürür” dedi.

İç pazar ortalama kalış gün sayısının 4-4.8 civarında iken bu sayının geçen yıl 3.8-4.2’ye düştüğünü kaydeden Sili, yabancıların kalış gün sayısının ise, pazara nazaran değişmekle birlikte, uzun uçuşlardan ötürü en az 6-8 gün olduğunu anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir