Bürokrasi ‘tuş’ oldu! Ayda 120 milyon giriş yapılıyor

ANKARA (İGFA) – Türkiye.gov.tr, bugün 1.022 kuruma ilişkin 7 bin 651 sürece ve 64 milyon 122 bin 503 kullanıcı sayısına ulaşmıştır. E-Devlet’e her ay yaklaşık 120 milyon giriş yapılmaktadır. E-Devlet kapısı sayesinde 15 yılda yalnızca basılı evrak kullanımından kaynaklanan 587 milyon doların üzeninde tasarruf sağlandı” sözlerine yer verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yazılı yaptığı açıklamada, Dijital Türkiye’ye geçiş sürecinin kıymetli araçlarından biri olan e-Devlet Kapısı’nın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın uhdesinde TÜRKSAT A.Ş. tarafından kurulduğunu anımsattı.

AYDA 120 MİLYON GİRİŞ YAPILIYOR

Uraloğlu, e-Devlet Kapısı’na iştirakin her geçen yıl daha süratli artış gösterdiğini vurgulayarak, bilgi ve irtibat teknolojilerindeki yeniliklerin, ekonomik ve toplumsal ömrün her alanında tesirli olduğunu söz etti. Uraloğlu, her ay yaklaşık 120 milyon giriş yapılan e-Devlet Kapısı ile vatandaşların devletle olan işlerini bilgisayar ya da telefonları üzerinden yapar hale geldiğine işaret ederek şu tabirlere yer verdi:

e-Devlet Kapısı, bizlere iştirakçi, paylaşımcı ve etkileşimli bir vatandaş-devlet münasebeti kurmak için kıymetli fırsatlar sundu. Daha verimli hizmet ve daha demokratik bir yönetişim anlayışını güçlendirdi. Bürokrasinin önüne geçilmesi, israfın ve tekrarlanmış yatırımların önlenmesini sağladı. İnsanımızın artık kamu kurumlarını kapı kapı dolaşıp evrak toplama gerekliliğini ortadan kaldırdı. Vatandaşlarımız neredeyse tüm işlerini artık hiçbir evrak toplamadan e-Devlet Kapısı üzerinden yapabiliyor hale geldi. Yaşadığı vilayetten farklı bir vilayetteki üniversiteye kayıt yaptıracak öğrencilerimiz ve yakınları seyahat etmek ve konaklamak zahmetinden kurtulmuş oldu. e-Devlet Kapısı ile yalnızca basılı doküman israfından bu yıl 138 milyon dolar tasarruf sağlandı. e-Devletin kurulduğu günden bu yana ise bu sayı 587 milyon doların üzerinde. Fakat, birçok hizmet için vatandaşlarımızın cebinden yol, barınma, yemek üzere birçok masraf daha çıkıyor. Bu nedenle e-Devlet Kapısı sayesinde milyarlarca dolar vatandaşımızın cebinde kalıyor.”

e-DEVLET VATANDAŞLARDAN TAM NOT ALDI, MEMNUNİYET YÜZDE 95,3

Uraloğlu, 7 bin 651 kamu hizmetini içeren e-Devlet kapısının muvaffakiyetinin, yalnızca kaç şahsa, hangi sayıda kamu hizmeti sağladığıyla değil, bu dijital hizmetlerin vatandaşların beklentilerini karşılama oranıyla da kendini gösterdiğini vurgulayarak, “Düzenli olarak yürütülen ‘e-Devlet Kapısı Memnuniyet Anketi’ sonuçlarına nazaran, vatandaşlarımızın yüzde 95,3’’ü ‘türkiye.gov.tr’yi memnuniyet ve beğeniyle kullanmaktadır. Avrupa Komisyonu’’nun 2023 yılı e-Devlet Kıyaslama Raporuna nazaran de ülkemiz, e-Devlet uygulamalarında Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde bir skor ile 35 ülke ortasında 10’uncu sıraya yükselmiş bulunuyor” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir