Çanakkale’de 1600 yıllık balık kılçığı ve pulları bulundu

Başta Aristoteles olmak üzere Platon’un öğrencilerinin faaliyette bulunduğu Yunan kent devletinin en hoş modelleri ortasında gösterilen 7 bin yıllık Assos Ören Yeri’ndeki hafriyatlar Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Arslan başkanlığında 25 kişilik gruplar sürdürülüyor.

Kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu ve İÇDAŞ tarafından destekleniyor. Hafriyatlarda, çeşitli üniversitelerden akademisyen ve öğrenciler yer alıyor. Türkiye’de 12 ay kazıların devam edeceği 20 antik kentten biri olan Assos’ta, bu yıl Hellenistik Çağ’da inşa edilen Agora ve Gymnasium Bizans Devri Ksenedochion (Misafirhane) yapılarında devam edildi.

Kazıların yanında yerde onarım, tamirat ve düzenlenme faaliyetleri yürütülüyor. Hafriyat laboratuvarında, geçmiş yıllarda bulunan eserler kıymetlendirilerek, yayına hazırlanıyor, küçük yapıtların onarım ve konservasyonları yapılıyor.

ÇÖPLÜK OLARAK KULLANILAN ALANDA TESPİT EDİLDİ

Kazı çalışmalarında Agora’nın doğu istikametindeki meclis binası kenarındaki çeşme binasında devam eden hafriyatlarda, çeşmenin duvarları ile ana kaya ortasındaki boşluk M.S. 4. Yüzyıl sonunda çöplük olarak kullanılan alan tespit edildi. Yüklü olarak inek olmak üzere domuz, keçi ve öteki hayvan kemikleri dikkat çeken çöplükte bir amphora kesimi içindeki balık pulları ve kılçık bulundu. Çıkan gereçler sonrasında, arkeolojik hafriyatlarda epeyce pahalı olan çöplükler kentteki gündelik ömür hakkında kıymetli bulgular sunuyor.

Bu yılki hafriyat çalışmalarında Agora’nın doğu istikametindeki meclis binası kenarındaki çeşme binasında kazıların devam ettiğini belirten Assos Hafriyat Lideri Prof. Dr. Nurettin Arslan, “Kazı öncesinde büyük taş yığınları altındaki bu yapının fonksiyonunu tespit etmek için başlatılan hafriyatlar sonrasında bunun M.S. 2. Yüzyılın sonunda yapılan çeşmenin önündeki avlu ve ön cephesi büsbütün mermerden yapılmış olmasına karşın bunların çok küçük bir kısmı günümüze ulaşmıştır. Assos’taki tüm yapıların lokal taş olan andezitten kullanılması nedeniyle mermerin kullanıldığı çeşme binası farklı bir değer taşımaktadır. Ana kaya kesilerek oluşturulan düzlüğe inşa edilen çeşme ile ana kaya ortasında nemi önlemek için 90 cm boşluk bırakılmıştır. Bu başka yapılarda sıkça görülen bir uygulamadır. Çeşmenin duvarları ile ana kaya ortasındaki boşluk M.S. 4. Yüzyıl sonunda çöplük olarak kullanılmıştır. Oradan çıkan gereçler bunu bize gösteriyor. Arkeolojik hafriyatlarda epey pahalı olan çöplükler kentteki gündelik ömür hakkında değerli bulgular sunmakta. Örneğin bu alanda halkın ne cins besin hususları tükettiğine ait çeşitli hayvan kemikleri ele geçti. Yüklü olarak inek olmak üzere domuz, keçi ve başka hayvan kemikleri dikkati çekmektedir. Bunların husus ile ilgili araştırmacıların incelemesi sonrasında daha kesin bilgiler elde edilecektir. Kemikler yanında bir amphora kesimi içindeki pulları ve kılçıklar balığa ilişkin olduğu söylenebilir. Tıpkı alandaki insanların depolama, pişirme ve servis emeli ile kullanılan seramik kap kacaklarda kendi çağının kültürünü yansıtması açısında dikkat çekicidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir