Çarşı davasında mahkeme haber kanallarından olay görüntülerini istedi

Gezi Parkı olaylarına ait Çarşı taraftar kümesi üyelerinin de ortalarında olduğu 35 sanığın yargılandığı davada, olaylara ait manzaraların ulusal haber kanallarından istenmesine karar verildi. 

Gezi Parkı aksiyonlarına ait İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 35 sanık hakkında, 29 Aralık 2015 tarihinde ‘Darbeye teşebbüs’, ‘Terör örgütü kurmak ve yönetmek’, ‘Suç örgütü kurmak ve yönetmek’, ‘Polise direnmek’, ‘Gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet’ cürümlerinden beraat kararı vermişti.

“CUMHURBAŞKANLIĞI HABERDAR EDİLMEDİ”

Savcılığın temyiz talebi üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 18 Mart 2021 tarihinde lokal mahkemenin kararını oybirliğiyle bozdu.

Bozma kararında, sanıkların aksiyonlara katılıp katılmadıklarına yönelik İsimli Tıp, TRT ya da TÜBİTAK’tan rapor alınmaması, Cumhurbaşkanlığı’nın davadan haberdar edilmemesi münasebet gösterildi.

ÖNCE SEYAHAT İLE BİRLEŞTİRİLDİ SONRA AYRILDI

Ayrıca davanın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ortalarında Osman Kavala’nın da olduğu Seyahat Parkı ana davasıyla tüzel ve fiili irtibatı bulunduğu gerekçesiyle birleştirilmesi yoluna gidilmişti.

Gezi ana davasının 21 Şubat 2022 tarihindeki duruşmasında ise mahkeme, sanık savunmalarının alındığını, Yargıtay’ın araştırılmasını istediği konuların ise şimdi tamamlanmadığını, tutuklu sanığı olmayan evrakta yargılamanın gelmiş olduğu etap dikkate alınarak, Çarşı davasının ayrılmasına karar vermişti.

SANIK AVUKATLARI BERAAT İSTEDİ 

Çarşı davası belgesinin ayrılma kararının akabinde bugün Çağlayan’daki İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci duruşma görüldü. Duruşmaya 7 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Sanık avukatları müvekkillerinin hatasız olduğunu ve belgenin gelinen etapta müvekkilleri açısından beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, ulusal haber kanallarına yazı yazılarak, Seyahat olayları kapsamında Beşiktaş’ta bulunan, o devir Başbakanlık çalışma ofisi olarak kullanılan alana yönelik gerçekleştirildiği belirtilen aksiyonlara ait kamera ve manzara kayıtlarının sorulmasına karar verdi. Mahkeme, başka celse ulusal ajanslardan gelen imajların ise taraflara verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Kabahatler Soruşturma Ofisi tarafından hazırlanan iddianamede, ortalarında Beşiktaş taraftar kümesi Çarşı’nın kurucu ve üyelerinin de olduğu 35 kuşkulu hakkında, Beşiktaş’ta bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi’ni işgal etmeye çalışmakla suçlanıyordu.

Şüpheliler hakkında ‘Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya yahut misyonlarını yapmasını kısmen yahut büsbütün engellemeye teşebbüs etmek’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası talep edilmişti.

Şüpheliler hakkında ayrıyeten ‘Örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, tehlikeli hususları müsaadesiz olarak bulundurmak, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah yahut mermileri taşınması ve bulundurulması, misyonu yaptırmamak için direnme, kamu malına ziyan verme’ üzere kabahatlerden da 50 yıla kadar mahpus cezaları istenmişti. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir