Cennet Koyu Meclis gündeminde

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması ile ilgili olarak TBMM’ne verdiği soru önergesinde Bodrum ilçesindeki Cennet Koy’da iş insanı Mehmet Cengiz tarafından turistik tesis yapılacak arazinin durumunu sordu.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun bugün yaptığı yazılı açıklamada Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gölköy Mahallesi Cennet Koy’daki Gökburun yarımadasında Mehmet Cengiz tarafından 678 bin metrekarelik alana yapılması planlanan turistik tesis ve rezidansın yer aldığı emlakı TBMM’nin gündemine taşıtı.

ARAZİNİN TAMAMI SİT ALANI

Ergun Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını istediği soru önergesinde Özelleştirme Yüksek Şurası’nın 01/06/2010 tarih ve 2010/31 sayılı kararı ile özelleştirme programına alınan, mülkiyeti Hazine’ye ilişkin olan Muğla vilayetimizin Bodrum ilçesine bağlı Gölköy Mahallesi’ndeki Cennet Koyu’nda bulunan 423 sayılı arazinin 2013 yılında satışı gerçekleştirilmiştir. İsmi geçen arazinin tamamı 2’inci derece doğal sit alanıdır ve 3’üncü derece arkeolojik sit alanı ile kısmen 1’inci derece arkeolojik sit alanında bulunmakta olduğunu söyledi.

DANIŞTAYIP İPTAL KARARINDAN SONRA İDARİ SÜREÇ YAPILMADI

Ergun açıklamasının devamında ise kelam konusu satış sürecinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için açılan davanın temyiz sürecinde Danıştay İdari Dava Daireleri Konseyi 2016/4388 Temel ve 2016/3337 sayılı kararı ile satışın iptaline karar verdiğini belirterek “Danıştay’ın iptal kararından bu yana rastgele bir idari süreç yapılmadığı üzere, ihaleyi kazanan şirketin kelam konusu arazi üzerinde yakında inşaata başlayacağı haberleri basında yer almıştır. Gelinen evre itibariyle Bakanlığınızın kimi konulara açıklık getirmesi gerekmektedir” diyerek Bakan Kurum’a aşağıdaki soruları yöneltti.

1. Kelam konusu taşınmazın satışı ile ilgili Danıştay İdari Dava Daireleri Heyeti’nin verdiği karardan bugüne kadar taşınmazın geri alınmasına dair rastgele bir süreç yapılmamış olmasının sebebi nedir?

2. Bakanlığınız, ilgili Danıştay kararından sonra rastgele bir süreç yapmış mıdır?

3. Kelam konusu arazinin tamamının 2’inci derece doğal sit alanı ve 3’üncü derece arkeolojik sit alanı ile kısmen 1’inci derece arkeolojik sit alanında bulunduğu göz önüne alındığında, Bakanlığınız bu bölgenin doğal ve arkeolojik özelliklerinin korunması açısından bugüne kadar hangi adımları atmıştır ve bu satış süreci konusunda rastgele bir görüş ortaya koymuş mudur?

4. Basına yansıyan tezler doğrultusunda, şirketin yakında inşaat faaliyetlerine başlayacağı duyurulmuştur. Kelam konusu şirket inşaat faaliyetleri için şimdiye kadar Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED)  raporu talep etmiş midir, şayet talep ettiyse Bakanlığınız bu bahiste ÇED Olumlu Kararı vermiş midir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir