CHP, Erdoğan’ın TBMM’deki konuşmasına altın hesabıyla yanıt verdi

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öğrencilerin burs ölçüsünün 20 yılda 45 liradan 850 liraya çıkarılmasını övünerek anlatmasına reaksiyon gösterdi. Kaya, “O devir 45 liraya bir buçuk çeyrek altın alabiliyordu öğrenci. Artık 850 liraya bir gram altın alamıyor. Çeyreğin yarısını dahi alamıyor. Muvaffakiyet bu mu Sayın Erdoğan?” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, TBMM 27. Periyot 6. Yasama Yılı açılışında son konuşmasını yaptı. Erdoğan, konuşmasında AKP’nin 20 yılında eğitimde yaptıklarını anlatırken, üniversite öğrencilerine verilen burs ve kredi ölçüsüne değindi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Erdoğan’ın açıklamalarını eleştirerek, “AKP’nin 20 yılda Türkiye’yi getirdiği yere ait açıkladığı datalar gerçeği yansıtmıyor. En aldatıcı bilgilerden biri de üniversite öğrencilerine verilen burs ve kredi ölçüleri oldu” dedi.

“ÖĞRENCİ O PARAYA ÇEYREK ALTIN ALIYORDU, ARTIK GRAM ALTIN ALAMIYOR”

Enflasyon üzerinden öğrencinin durumunu verdiği örneklerle anlatan Kaya, şöyle konuştu:

* “Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 182 binden 851 bine kadar yatak kapasitesini çıkardığını açıkladı. 4 milyon öğrencinin üniversiteye gittiği yerde 850 bin yatak kapasitesini 20 yılda bir muvaffakiyet üzere anlattı. 20 yıl evvel 45 lira burs verdiklerini, artık 850 lira verildiğini övünerek anlattı. 45 liraya bir buçuk çeyrek altın alabiliyordu öğrenci. Artık 850 liraya bir gram altın alamıyor. Çeyreğin yarısını dahi alamıyor.

“BAŞARI BU MU SAYIN ERDOĞAN?”

* Erdoğan ‘Yüksek lisans öğrencisine 90 lira veriliyordu biz bin 700 liraya çıkardık dedi.’ 90 liraya o devir 3 çeyrek altın alınabiliyordu, artık bin 700 liraya bir çeyrek altın alınabiliyor. 20 yıl evvel aldığı bursla, bir buçuk çeyrek altın alan bir öğrenci bugün bir gram altın alamıyor.

* Yüksek lisans yapan öğrenci de 90 liraya 3 çeyrek alırken artık bir çeyrek altın alamıyor. Muvaffakiyet bu mu Sayın Erdoğan? Getirdiğin nokta bu mu? Sanırım saraydaki saltanatından öğrencinin dramını görmüyorsun.Barınma sorunu olan öğrenciler, beslenme sorunu olan öğrenciler sesini size duyuramıyor zira sarayın duvarları çok kalın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir