Çin’den ABD’nin Uygur yasasına tepki: Yalan üzerine inşa edildi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Wang Wenbin, ABD’nin Uygur kanunuyla ilgili yaptığı açıklamada yasanın bir palavra üzerine şurası olduğunu belirterek, yasanın kuruluşlara ve bireylere yaptırım uygulamak için tasarlandığını söz etti.

Wang, “Sincan’daki ‘zorla çalıştırma’ argümanı, Çin tersi güçlerin Çin’i karalamak için uydurduğu büyük bir palavradır. Pamuk ve öbür sanayilerin büyük ölçekli mekanize üretime dayandığı ve Sincan’daki tüm etnik kümelerin personellerinin haklarının gerektiği üzere korunduğu Sincan gerçeğinin tam tersidir” sözlerini kullandı.

Wang ayrıyeten, ABD’nin ‘Uygur Zorla Çalıştırmayı Tedbire Yasası’nı bir palavra üzerine inşa ettiğini ve Sincan‘daki ilgili kuruluşlarla bireylere yaptırım uygulamak için tasarlandığını vurguladı.

‘ÇİN HAKLARINI KORUMAK İÇİN GÜÇLÜ BİR HALDE HAREKET EDECEK’

Wang Wenbin, ABD’nin bu yasayla Çin üzerindeki baskısını insan hakları mazeretiyle tırmandırdığını tabir ederek, “Çin, bu hareketleri şiddetle kınıyor, kararlı bir formda karşı çıkıyor ve Çinli şirketlerin, vatandaşlarının yasal haklarını ve çıkarlarını korumak için güçlü bir halde hareket edecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir