Çin’in çip ithalatı ve ihracatı ilk 10 ayda azaldı

ABD’nin çip bölümüne yönelik kısıtlamaları ve dünya ekonomisindeki yavaşlama, Çin’in çip ithalatı ve ihracatının 2022’de azalmasına yol açtı.

Gümrükler Genel Yönetimi bilgilerine nazaran, ocak-ekim periyodunda, Çin’in çip ithalatı ünite bazında geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 13,2, ihracatı ise yüzde 10,8 azaldı.

Çin, geçen yılın birinci 10 ayında 528,9 milyar ünite entegre devre ithal ederken, bu yılki ithalat 458 milyar ünitede kaldı. İhracat ise geçen yılın birinci 10 ayında 258,2 milyar ünite iken bu yıl 230,4 milyar üniteye düştü.

Dünyada çip fiyatlarının artması nedeniyle, ölçü olarak azalmasına karşın nakdî paha bakımından ithalat hacmi yüzde 1,3, ihracat hacmi ise yüzde 6,2 artış gösterdi.

ÇİN’İN EN BÜYÜK İTHALAT KALEMİ

Bilgisayarlardan akıllı telefonlara, uçaklardan elektrikli araçlara, konut eşyalarından askeri donanımlara kadar birçok teknolojinin temelini oluşturan yarı iletken çipler ve entegre devreler, Çin’in en büyük ithalat kalemini oluşturuyor.

Kovid-19 salgınının tedarik zincirleri üzerinde tesirinin birinci kere hissedildiği 2020’deki düşüşün akabinde Çin’de 2021’in birinci 10 ayında çip ithalatı evvelki yıla nazaran yüzde 21 artış kaydetmişti.

ABD’NİN YENİ KISITLAMALARI DÜŞÜŞTE ETKİLİ

2022’nin birinci 9 ayındaki azalma yüzde 12,8 iken düşüşün ekimde hızlanmasında ABD idaresinin geçen ayın başında Çin’in çip endüstrine getirdiği ihracat kısıtlamalarının tesiri oldu.

ABD Ticaret Bakanlığına bağlı Sanayi ve Güvenlik Ofisi (BIS), 7 Ekim’de yayımladığı duyuruda, ortalarında Çin’in en büyük hafıza çipi üreticisi Yangzte Memory Technologies, en büyük yarı iletken donanım üreticisi Naura Technology Group’un bulunduğu 31 şirket ve kurumun İhracat Denetim Listesi’ne alındığını bildirmişti.

Yeni kısıtlamalar ile kimi ileri teknoloji çipler ile çip üretimi için gereken materyal, makine ve donanımın Çin’e ihracatı için de lisans koşulu getirilmiş, ayrıyeten ABD vatandaşlarının Çin’de çip sanayisinde çalışmasını müsaadeye tabi kılınmıştı.

Kısıtlamalar iki büyük güç ortasında bir “çip savaşının” başladığının ilanı olarak yorumlanmıştı.

Öte yandan, dünya ekonomisindeki genel yavaşlama da global çip ticaretine olumsuz yansıyor. ABD merkezli Yarı İletkenler Sanayi Birliğinin datalarına nazaran, global çip satışları eylülde geçen yıla nazaran yüzde 3 azalmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir