Çinli emlak devi Evergrande üst düzey istifalarla sarsıldı

Çinli emlak geliştiricisi Evergrande’nin CEO’su Xia Haijun ve CFO’su Pan Darong, 2 milyar dolarlık bir meblağın teminat olarak bir yan kuruluşa aktarılmasına yönelik iç soruşturmanın akabinde istifa etti.

Çin’in emlak devi Evergrande Group’un CEO’su Xia Haijun, ülkenin emlak piyasasını altüst eden 300 milyar dolarlık borcun ödenmesi için tekrar yapılandırma mutabakatı yapmaya hazırlandığı sırada istifa etti.

Bloomberg’in haberine nazaran Evergrande bir müddettir mevduatının yaklaşık 2 milyar dolarının üçüncü şahısların banka kredisi alması için teminat olarak nasıl kullanıldığını araştırıyordu. Kelam konusu kredilerin bir kısmının geri ödenmediği bildirildi.

İSTİFALAR, İÇ SORUŞTURMA AKABİNDE GELDİ

Financial Times’ın haberinde şirket içinde yürütülen soruşturmada üst seviye yöneticilerin, bankaların bağlı bir kuruluştan 2 milyar dolardan fazla bir meblağ talep etmesine neden olan bir plana dahil olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Şirket martta emlak hizmetleri ünitesine kredi verenlerin nakit paralarının 2 milyar dolardan fazlasını talep ettiğini açıklamıştı. Kelam konusu atak Evergrande’nin milletlerarası tahvillerinin kalan kıymetinin önemli biçimde sarsılması tehdidini doğurmuştu. Evergrande’nin milletlerarası tahvilleri, şirketin geçen yılın sonunda temerrüde düşmesinin akabinde 20 milyar dolarlık bedelinin çok küçük bir kısmından süreç görüyor.

Evergrande cuma yaptığı açıklamada CEO’su Xia Haijun ve CFO’su Pan Darong’un her ikisinin de argüman üzerine istifa ettiğini söyledi. Teze nazaran Evergrande Property Services’teki 1,9 milyar dolarlık mevduat “üçüncü şahıs teminatları” için teminat olarak gösterilmişti.

Şirket ön soruşturmada elde edilen bilgilere dayanarak Xia ve Pan’ın bahsi geçen düzenlemeye katıldığını söyledi. Açıklamada, “Bunun üzerine konsey, bu şahısların şirket içindeki vazifelerinden istifa etmelerini talep etmeye karar verdi” sözleri yer aldı.

Şirketin öteki bir yan kuruluşu olan Hengda Real Estate Group’un yöneticilerinden Ke Peng’in de düzenlemeye katıldığı ve bu nedenle istifa ettiği belirtildi.

EVERGRANDE, EMLAK KRİZİNİ TETİKLEDİ

Emlak kümesinin geçen yılki çöküşü, Çin’in büyümesini aşağı çeken emlak dalındaki krizin değerli bir kesimiydi. Dünyanın en büyük ikinci iktisadı, ikinci çeyrekte daralmadan kıl hissesi kurtulmuş ve gayri safi yurtiçi hasıla bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 0,4 artmıştı.

Evergrande’nin toplamda 300 milyar dolardan fazla borcu var. Bunların yaklaşık 20 milyar doları, dolar cinsinden denizaşırı tahvillerinden kaynaklanıyor.

Evergrande’nin temerrüde düşmesiyle tetiklenen emlak krizi nedeniyle Çin’de çok sayıda proje ertelenmiş yahut durdurulmuştu. Kelam konusu projelerden konut satın alan Çinlilerse gelişmeler nedeniyle ödeme boykotu başlatmıştı. Çin’in 90’a yakın kentinde süren ödeme boykotları kapsamında beşerler inşaatı tamamlanmamış daireler için ipotekli konut kredilerini ödemeyi reddediyor.

YENİ YÖNETİCİLER BELİRLENDİ

Grubun elektrikli araç şirketinin lideri Shawn Siu yeni CEO olacak ve kümenin yöneticilerinden Qian Cheng de CFO koltuğuna oturacak.

Şirket ismine yapılan açıklamada Evergrande Property Services’le teminatlar için geri ödeme planı üzerinde görüşmeler yapıldığı belirtildi.

Siu, Çin merkezli internet sitesi 21st Century Business Herald’a cuma verdiği röportajda soruşturma sırasında rastgele bir şahsî ödenek tespit edilmediğini tabir etti.

Siu, “Fonlar, kümenin faaliyetleriyle iç ve dış borçlarının geri ödenmesi için kullanıldı” dedi.

Evergrande ismine yapılan açıklamada, şirketin risk idaresi prosedürlerini gözden geçirmek için bir iç denetim danışmanının atanmasının düşünüldüğü ve soruşturma hakkında bir rapor yayınlanacağı eklendi.

Evergrande’nin tekrar yapılanma planını temmuz sonlarında açıklaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir