Dişlerinizde aşırı hassasiyet varsa bunlara dikkat!

İSTANBUL (İGFA) – Dentin hassasiyeti görülen bireylerin hayat kaliteleri, hassasiyet semptomlarından olumsuz istikamette etkilenir. Hassasiyeti olan şahıslar sevdikleri yiyecek ve içeceklerden keyif alamaz, bilhassa soğuk içeceklerin daha ılık olmasını beklemek durumunda kalırlar.

Dentin hassasiyeti; sıklıkla 20-45 yaş aralığındaki şahıslarda görülse de, toplumda ergenlik periyodundan 70’li yaşlara kadar dağılım göstermektedir.

Hassasiyet yaşlanmaya bağlı dentin tübüllerinin tıkanması ile birlikte azalırken, diş eti rahatsızlığı olan bireylerde görülme sıklığı artmaktadır.

Dr. Öğretim Üyesi Merve Kütük Ömeroğlu, dentin Hassasiyetine neden olan faktörleri anlatarak ikazlarda bulundu.

Asitli yiyeceklerin yahut içeceklerin sık tüketilmesinin dişin gözetici katmanı olan minenin aşınmasına neden olur ve dentin tübülleri açığa çıkardığını tabir eden Ömeroğlu, “Ayrıca yüzücülerde havuzlarda bulunan klora bağlı olarak mine kaybı, reflü, kronik yaygın kusma, alkolizm, peptik ülser, ilaçlara bağlı meydana gelen ağız kuruluğu, tükrüğün tamponlama kapasitesi, pH’ı ve akış suratı ağız içi ortamın asidik olmasına neden olarak mine kaybına neden olur. Dentin tübüllerinin bu formda açığa çıkması dentin hassasiyetinin artmasına neden olmaktadır. Diş eti hastalıkların bağlı olarak meydana gelen diş eti çekilmesi kök yüzeylerinin açığa çıkmasına neden olmaktadır. Uygun olmayan, sert kıllara sahip diş fırçalarının kullanımı, dişlerin sert bir formda fırçalanması mine kaybına neden olarak dentin hassasiyetini tetikleyebilmektedir. Ayrıyeten diş yüzeyi paklığı yapılan hastalarda süreksiz olarak dentin hassasiyeti meydana gelebilmektedir” dedi.

Hastaların gün içerisinde yahut geceleri dişlerini sıkması ya da gıcırdatması ile karakterize olan bir durum olan bruksizme de dikkati çeken Ömeroğlu, bu durumun da dentin hassasiyetine sebep olabileceğini söyledi.

Dişlerin yapısında meydana gelen çürüklerin ilerlemesi, dişin iç kısmında bulunan pulpa ismi verilen damar ve sonların olduğu bölgeyi etkileyerek hassasiyete neden olabileceğini belirten Ömeroğlu, profesyonel olarak diş beyazlatma süreci yapıldıktan sonra süreksiz olarak dentin hassasiyeti de oluşturabileceğini kaydetti.

Ömeroğlu bu hassasiyetinin tedavisi için klinik muayenenin uygun bir halde yapılması ve yanlışsız teşhis konmasının kıymetine vurgu yaparak, şunları sıraladı:

  • Diş fırçalama alışkanlıklarının gözden geçirilmesi, uygun bir diş fırçası kullanılarak günde en az 2 defa dişlerin fırçalanması, fırçalamanın öncesinde ve sonrasında asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi,
  • Beslenme alışkanlıklarının kıymetlendirilmesi, asitli besinlerden kaçınılması
  • Bruksizm varlığında diş doktoruna başvurulması ve uygun tedavinin gerçekleştirilerek ilerlemenin engellenmesi kıymetlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir