DSÖ: Tüberküloz vakaları yıllar sonra artışa geçti

Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 2021’de dünya genelinde 10 milyondan fazla kişi tüberküloza yakalandı ve bu oranda 2020’ye kıyasla yüzde 4,5 artış oldu. Açıklamada, geçen yıl, 1,6 milyon kişinin tüberkülozdan ömrünü yitirdiği ve 450 binin üstünde kişinin ilaca dirençli tüberküloza yakalandığı vurgulandı.

Tüberküloz olay sayılarının, 2020’ye kadar daima düştüğü lakin 2021’den itibaren artışa geçtiği bilgisi verildi. COVID-19’un 2020’de dünya genelinde tesir göstermesinin, tüberküloz olaylarını etkilediği ve global sıhhat sisteminin tüm tartısını koronavirüs ile çabaya vermesinin tüberküloz hadiselerinin teşhis ve tedavilerinin önüne geçtiği belirtildi.

“TÜBERKÜLOZLA UĞRAŞTA YILLARDIR VARILAN KAZANIMLAR HEBA OLDU”

Açıklamada görüşüne yer verilen Tüberküloz Birliği Lideri Dr. Mel Spigelman, önleyici tedavi alanında ilerleme sağlanmasına karşın dünyanın tüberkülozla çaba gayelerinde hala geri kaldığını kaydetti.

Spigelman, COVID-19 salgınının ortaya çıkmasıyla, tüberkülozla gayrette on yıllardır varılan kazanımların heba olduğu değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir