e-Devlet’te büyük kolaylık! 2 günlük işler 1 dakika sürecek

E-Devlet üzerinden çiftçilere yeni hizmet 1 Ekim’den itibaren başladı. Tarım ve Orman Bakanlığının düzenlemesiyle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtların e-Devlet üzerinden yapılabilir hale gelmesi Ordu’daki fındık üreticilerine büyük kolaylık sağlıyor.

Çiftçiler, yaklaşık iki günde yaptırmaya çalıştıkları ÇKS kayıtlarını fındık bahçelerinden ayrılmadan kısa müddet içinde gerçekleştiriyor.

‘ŞİMDİ DAHA VERİMLİ BİR HİZMET SAĞLANIYOR’

Bazı üreticiler bahçelerinde çalışırken cep telefonlarını kullanarak e-Devlet üzerinden kayıtlarını yenilerken, kimileri ise konutlarından ayrılmadan teknolojinin sunduğu imkandan yararlanmanın memnunluğunu yaşıyor.

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, uygulamadan duyulan memnuniyetini yerinde görmek için Altınordu ilçesindeki kimi mahallelerde üreticilerle bir ortaya geldi.

Yılmaz, Ordu’nun 128 bin ile Türkiye’de en çok kayıtlı çiftçisi olan vilayetler ortasında olduğunu söyledi.

ÇKS süreçlerinin dijital ortamda yapılmasının hem üreticilerin hem de bakanlık çalışanlarının işlerinin büyük oranda kolaylaştırdığını tabir eden Yılmaz, “Daha evvelki süreçte Çiftçi Kayıt Sistemi’ni yapmak isteyen üreticilerimizi vilayet ve ilçe müdürlüklerimize davet ediyorduk. Bu üreticilerle ilgilenmek içinde çok sayıda çalışanımızı kurumda bekletmek zorunda kalıyorduk. Artık bu teknik işçileri alanda çalışmalarını sağlayarak, üreticilere eğitim vererek daha yararlı olmalarını sağlıyoruz” dedi.

1 DAKİKADA ÇKS YENİLEMESİ YAPILABİLİYOR

Şu anki uygulama ile artık ÇKS güncellemesi çok daha kolay halde yapılabildiğini aktaran Yılmaz, “Üreticilerimiz e-Devlet üzerinden girmek suretiyle oturduğu yerden 1 dakika üzere çok kısa bir vakit içerisinde müracaat süreçlerini gerçekleştirebiliyorlar” diye konuştu.

Yılmaz, daha evvelki süreçte üreticinin evrak temin etmesi ve bu evrakları ilgili yerlere giderek onaylatma müddetinin en az iki günü bulabildiğini söz etti.

Üreticilerin süreçlerini teknolojiyi kullanarak yapabilmesinin avantajlarını yaşamaya başladığının altını çizen Yılmaz, “Şimdi üreticilerimiz evrak peşinde harcadığı bu vaktini, bahçesinde çalışarak geçiriyor. Böylelikle fındık üreticisi bahçesinin bakımına daha fazla vakit ayırmış oluyor” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir