E-ticarette devlere daha sıkı denetim

Mithat Yurdakul / ANKARA – E-ticarette, bilhassa büyük ve milletlerarası firmalara yönelik yeni bir düzenleme geliyor. E-ticaretle ilgili  düzenlemelerin CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesinin akabinde, yeni bir düzenleme hazırlandı. Rekabet Kanunu’nda değişiklik yapılmasına öngören taslağa nazaran, Türkiye’de piyasaya hakim olan milletlerarası e-ticaret platformlarının Rekabet Kanunu’na tabi olması sağlanacak. Türkiye’de faaliyet gösteren ve büyük pazar gücüne sahip teşebbüslerin büyük çoğunluğunun global firmalar olduğu ve Türkiye’de yerleşik bir merkezleri bulunmaksızın faaliyet gösterdiği belirtilen taslağa nazaran, milletlerarası firmalar Türkiye’de yerleşik olmasa dahi, yerleşik vatandaşlara hizmet verdiği için Rekabet Kanunu kurallarına tabi olacak.

Büyüklere tespit

Yıllık gelirleri ve kullanıcı sayılarına bakılarak, değerli pazar gücüne sahip teşebbüsler tespit edilecek. Bu tespit, daha sonra çıkarılacak bir bildirime nazaran yapılacak. “Büyüklük” kriterine dahil olan işletmeler daha sıkı kurallarla denetlenecek. Büyük pazar hissesine sahip şirketler, kamuya açık olmayan bilgileri, ticari kullanıcılarla rekabet ederken kullanamayacak. E-ticaretteki büyük şirketler, kullanıcılara sundukları eserleri, kendilerince sunulan kargo üzere öteki hizmetlere bağlı hale getiremeyecek. E-platformlar, kendi markalarıyla sattıkları eserlere, internet sitesindeki sıralamada ayrıcalık tanımayacak.

KAYDOLMA KOŞULU KALKIYOR

Ticari ya da şahsî müşterilerin, büyük olarak belirlenen e-ticaret platformlarına erişimleri, oturum açma, kaydolma, öbür platform hizmetlerine üye olma koşuluna bağlanamayacak. Bu düzenleme ile büyük platformların tüketiciyi kendine bağlama yoluyla rakiplerinin potansiyel müşterilerinin sayısını azaltmasının, pazar dışına itmesinin önüne geçilecek. Büyük ölçekli e-platformlar, sitede satış yapan firmaların rakip şirketler ile çalışmalarını, öbür kanallar üzerinden tüketicilere teklif vermelerini, mukavele yapmalarını, hizmetlerinin reklamını yapmalarını kısıtlayamayacak. Muhakkak büyüklüğün üzerindeki e-satış platformları, satıcılara adil ve makul olmayan kaideler ileri sürerek, satıcılar ortasında ayrımcılık yapamayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir