Elektrikli scooter kullanıcıları dikkat: Kazalarda beyin travması geçirilme riski yüksek

Elektrikli scooter kullanımı artarken yeni bir araştırma da elektrikli scooter şoförlerinin kazalar sırasında en çok ne tip yaralanmalar geçirdiklerine odaklandı. Araştırmacılar, baş yahut beyin travması muhtemelliğine dikkat çekti.

Çinli araştırmacılar, çarpışmalardan yahut mekanik arıza kaynaklı düşmelerden ötürü yaralanmaları araştırmak için bir dizi kaza senaryosu oluşturdular. Elektrikli scooterların, şoförün düşme anındaki duruşunun baş yahut beyin yaralanması üzerinde besbelli bir tesir yarattığını söylediler.

Senaryolarındaki şoförlerin yarısının kırık kafatası ile, öteki yarısının ise önemli bir beyin hasarı iler karşılaşabileceklerini gözlemlediler.

Çin’deki Changsha Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, genel olarak, daha yüksek bir suratın bir yaralanmanın oluşmasında kıymetli bir rol oynadığını belirtti.

Araştırmacılar, son birkaç yılda artan elektrikli kendi kendini dengeleyen scooter (ESS) ile ilgili trafik kazalarının akabinde çalışmayı yürütmeye karar verdiler. Fakat çalışmaları sırasında iki farklı tipteki scooterda da sonucun farklı olmadığını gözlemlediler.

Araştırma sonunda da şunları söylediler: “Sonuçlarımız, kaza yapan şoförlerin, başları ile yol yüzeyi ortasındaki potansiyel çarpışma şiddetini azaltmak için ellerinin, omuzlarının ve göğüslerinin yastıklanmasından faydalanacağını gösteriyor. Bu bulgular, şoförler ortasında baş travmasını önlemek için teorik takviye ve scooter’ların geliştirilmesi ve maddeleştirilmesi için data dayanağı sağlayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir