Erdoğan-Putin görüşmesine saatler kala Rus basını duyurdu: ‘Teklif edecek’

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Kazakistan’ın başşehri Astana’da Rusya Devlet Lideri Putin ile bir ortaya gelecek. İkilinin görüşmesine saatler kala Rus basını, mümkün görüşme başlıklarını duyururken, Kremlin’den de açıklama geldi.

Tüm dünyanın gözü kulağı bugün Kazakistan’ın başşehri Astana’dan gelecek haberlere çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Kazakistan’da bugün Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşecek.

İkilinin görüşmesi bilhassa Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarını ağırlaştırdığı bir periyotta büyük kıymet taşırken, Rus basını, görüşmede ele alınacak mevzuları yazdı. Putin’in yardımcısı Yuriy Uşakov’un doruğa dair açıklamaları dikkat çekti.

‘ARABULUCULUK TEKLİFİ’ BEKLENİYOR

Rusya Devlet Lider Yardımcısı Yuriy Uşakov, Rus basınına yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın ‘arabuluculuk’ teklif etmesini beklediklerini açıkladı. Uşakov, Erdoğan’ın Putin’e mümkün Rusya-Batı müzakerelerinin formatlarıyla ilgili tekliflerini resmen sunacağını söyledi.

Erdoğan Astana’da Kazak mevkidaşı Tokayev ile masa tenisi oynadı

Uşakov, “Erdoğan’ın şu anda basında yer alan görüşleri resmen sunması beklenebilir. Çünkü Rusya, ABD, Batı Avrupa’nın önde gelen ülkeleri de dahil çeşitli arabuluculuk planları gündemde.” dedi. Uşakov, “Şimdi birçok kişi Türklerin Ukrayna ihtilafının tahlili bağlamında öbür teşebbüslerde bulunmaya hazır olduğunu söylüyor. Umarım yararlı bir tartışma bizi bekliyordur.” sözlerinde bulundu.

Dün de Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, “Putin ve Erdoğan, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna görüşmesine konut sahipliği teklifini görüşebilir” sözlerini kullanmıştı.

ERDOĞAN’DAN TEPE ÖNCESİ AÇIKLAMA

Toplantı öncesi Putin de Türkiye’de bir güç merkezi kurulmasını önermişti. İkilinin görüşmesinde bu hususun da ele alınması bekleniyor.

Öte yandan, bugün Kazakistan’ın başşehri Astana’daki Asya’da İşbirliği ve İtimat Artırıcı Tedbirler Konferansı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik konuştu. Ukrayna krizinin tesirlerinin yakından hissedildiğini söyleyen Erdoğan, ”Hedefimiz, bir an evvel akan kanın durdurulmasını sağlamaktır” dedi. Erdoğan, “Ukrayna’daki krizin bölgesel ve global ölçüdeki tesirlerini hepimiz hissediyoruz. Global güvenlik mimarisinin daha adaletli, hakkaniyetli, temsil kabiliyeti yüksek yeni bir anlayışla şekillendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.” sözlerinde bulundu.

Birleşmiş Milletler de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Putin’in bugün Kazakistan’da yapacağı görüşmenin tahıl mutabakatının uzatılması ve genişletilmesine katkı sağlaması temennisinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir