Ergin Ataman’dan Fenerbahçe itirafı: İstifa etmeyi düşündüm

Programa Panathinaikos tişörtüyle katılan Ataman, “İki gün evvel gelseydiniz Efes tişörtüyle yapardık lakin artık açıklamalar yapıldığına nazaran Panathinaikos tişörtüyle birinci röportaj… Kulüp değiştirmek kolay değil. Ülke değiştirmek… Yeniden ağır bir yaz devri bizi bekliyor. Bayram da geliyor, biraz tatil yapıp transfer çalışmalarına bakacağız” diye kelamlarına başladı.

‘SEZON BAŞINDA RADİKAL DEĞİŞİKLİKLER YAPTIK’

Sezona takım yapılarına nazaran farklı tipte oyuncuları takıma katarak giriş yaptıklarını belirten Ergin Ataman, “Sezon başında olağan ki aslında radikal birtakım değişiklikler yaptık biz. Örneğin; 4 numara durumunu büsbütün değiştirdik. Geçtiğimiz yıllarda Chris Singleton ve Adrien Moerman ikilisiyle oynarken dönem başında onlar gidince yerlerine Achille Polonara ve Amath M’Baye’ı aldık. Pivot durumuna da Zizic üzere kıymetli ancak farklı bir oyuncu transfer ettik. Temel temel değişiklik de bizim üst üste şampiyon olan takımlarımızda 3 numaramız daima tamamlayıcı ve vazife adamı rolünde olan James Anderson, daha çok pas yüklü oyun oynayan Krunoslav Simon üzere oyuncularken oraya da dominant bir hamle oyuncusu Will Clyburn’ü transfer ettik. Doğal ki takım istikrarı hayli değişti. Bütün bunların önünde de aslında dönem Anadolu Efes’in 4 yılki büyük başarılarında daima Micic & Larkin üzerine bir sistemin varlığı konuşulmuştu. Dönemin birinci kısmında, yarısında Larkin’in olmayışı bizi farklı bir sistem arayışına itti. Daha sonra dönemin tam ortasında Larkin döndükten sonra da bu sefer o adaptasyonun sıkıntısını yaşamaya başladık. Buna karşın işte bakıldığı vakit Play-Off’lara kalamadık lakin %50’lik bir galibiyet oranına geldik. 34 maçın 17’sini kazandık olağan dönemde. Birçok maçı son topta yani 2-3 sayılık farklarla kaybettik ve bizim açımızdan en kritik nokta da biz aslında şampiyonluk gayesindeki, birinci 4’teki, birinci 8’deki ekiplerin hepsini en az 1 defa yendik. Örneğin; Barcelona’yı 2 sefer yendik, Olympiacos’u burada çok farklı yendik, Real Madrid’i keza o denli… Play-Off’a kalamayan ekiplere 6 maç kaybettik. Bayern Münih’e hem içeride hem dışarıda kaybettik. Tıpkı şey Valencia, Baskonia için de geçerli. Play-Off’a kalamamış olduk. Tahminen de herkesin şu beklentisi vardı ki Anadolu Efes, bir yerden kendini Play-Off’a atar ve geçmiş yıllardaki üzere takım ahengi, konsantrasyonu sağlar, Final Four ve şampiyonluğa masraf diye. Bu sefer olmadı. Sporda vakit zaman bu tip hayal kırıklıkları olabiliyor. Döneme Avrupa basketbol tarihinde hiç kimsenin yapamadığını yapmak için başlamıştık. 2 kere üst üste şampiyon olan 3 kadrodan biriydik. Biz sanki üst üste 3. yapar mıyız dedik lakin bu sefer olmadı. Sporda bu tip büyük başarılara giderken yalnızca teknik yahut takım dışında birtakım şeylerin de yolunda gitmesi gerekiyor. Bunun içinde baht, sakatlık faktörü var. Geçmiş yıllarda bu faktörlerin hepsi bizim lehimizeydi. Biz de onun üzerine inşa ederek bu büyük muvaffakiyetleri, şampiyonlukları kazandık. Bu dönem bu faktörler bizim aleyhimize çalıştı ve Play-Off’a kalamayarak dönemin Avrupa kısmını başarısız halde tamamlamış olduk” dedi.

‘3 YILDIZIN TIPKI ANDA HAREKET ETMESİ KOLAY DEĞİL’

3 yıldızlı sistemin bir ‘yıldız savaşları’ ortamı yaratıp yaratmadığına ait ise tecrübeli koç, “Yok, yıldız savaşları değil lakin natürel ki şu var. 2 tane büyük yıldızı denetim etmek, onların birbirleriyle saha içi – saha dışı ahenkleri daha kolay. Aslında 2 de zordur. Bunun en ideali 1 tanedir. O senin yıldızındır, herkes ona bir halde hürmet gösterir. 2 olunca ama artık 3 olunca… Tek sayı. 3’ünün tıpkı anda hareket etmesi çok kolay değil. O vakit 2’ye 1 üzere… 2 oyuncunun farkılı düşünmesi, 1 oyuncunun farklı düşünmesi üzere durumlar yaşadık. Bu, bir gerçek. Saha içinde de yaşadık, saha dışında da yaşadık lakin daha değerlisi saha içindeki. Saha dışında baktığınız vakit bizim grubun en kıymetli özelliği üst üste 5 yıl birlikte oynamanın vermiş olduğu bir takımdaşlık, arkadaşlık var lakin işte bu kümeye öbür bir dominant oyuncu Will Clyburn, dışarıdan gelince biraz oralarda bir sarsılma yaşadık. Alışılmış bu da tesirli oldu. Saha içinde de tesirli. Sonuçta daima olarak top kullanmak isteyen… O da kendisi içinden çok kadro için ekibe katkı manasında skor vermek isteyen 3 tane yıldızınız var. O alanda ıstırap çektik. Tahminen dönem başı hazırlıklarımızda bu 3 isimle başlamış olsak, dönemin birinci kısmında tahminen rötuşlar yapabilirdik lakin Larkin’in dönemin ortasına kadar olan sakatlığı, o döndükten çabucak sonra Micic’in 6 haftalık bir diz sakatlığı çekmesi bizi bir türlü o şeye getirmedi. Bir de işte dönem içinde çok büyük şanssızlıklar da yaşadık. Bryant Dunston, vefattan döndü. Çok önemli bir trafik kazası geçirdi. Chris Singleton’ı aldık ve 1-2 maçta yeniden çok katkı sağladı fakat önemli bir kalp düşüncesi geçirdi. Daima bu türlü önemli badirelerle uğraştığımız için istediğimiz o geçmiş yıllardaki bütünlüğü ne saha içinde ne saha dışında sağlayamadık” yanıtını verdi.

‘ZAMAN VAKİT OYUNCULARLA ORTAMIZDA SORUNLAR OLDU’

Sezon içerisinde kadro içinde yaşanan kasvetlere ait de görüşlerini paylaşan Ataman, “Şimdi biz son 4 yılda kazanmaya alışkın, winner bir ekip olduk daima. Döneme da büyük bir gayeyle başladık. Büyük sorumluluklarla başladık. Dönemin başında yaşadığımız bu çalkantılar doğal ki hepimizin istikrarını bozdu. Burada natürel kulübün de bir baskısı var. Sonuçta kulüp de bu türlü bir yatırım yapıyor ve artık herkes Final Four’a kalıp yarı finalde elenmiş olsak bile hayal kırıklığı olacaktı. O noktaya getirdik Efes’i. Olağan bu kulübün üzerindeki baskı; benim üzerime biniyor, benim üzerimdeki baskı da oyuncuların üzerine biniyor fakat sonuçta oynayanlar oyuncular. Bunun sorununu çektik. Bu, bir gerçek. Geçmiş yıllarda da alışılmış ki biz bir şampiyonluk parolasıyla başladık fakat bu seferki farklıydı. Üzerimizdeki baskı ve döneme bu türlü çalkantılı başlayınca da bu sefer biraz hudutlar gerildi, vakit zaman oyuncularla ortamızda sorunlar oldu ki saha dışında hiçbir vakit bir sorunumuz olmadı. Bizim oyuncularla sorunumuz daima istediklerimizi, geçmiş yıllarda aldığımızı alamadığımız için… Sonuçta siz antrenör olarak buna bir müdahale etmek zorundasınız. Oyuncular da bu müdahaleye pek alışkın değiller zira 4 yıl boyunca çok uygun gitmiş. Oralarda kimi sorunlarımız oldu fakat bu, hiçbir vakit hudutları aşmadı. Evet, birtakım vakitlerde birtakım sert önlemlerimiz oldu, kulüp bazında, hoca – oyuncu alakası bazında ancak sonuçta… O devirlerde herkes, ‘Ergin Ataman’ın oyuncularla ortası güzel değil’ diyordu. Evet, düzgün değildi zira kazanamıyorduk ben memnun değildim, onlar da memnun değildi. Artık son Play-Off devrinden sonra, ‘Ya işte Ergin Hoca ne yaptı da oyuncularla ortası çok yeterli?’ deniyor ki artık onlar benim istediklerimi yapıyorlar, kazanmaya başlıyoruz, herkes keyifli. Sonunda da harikulade bir birliktelik var. Türkiye Ligi Play-Off’ları boyunca olan ahenk, saha içinde – saha dışında, şampiyonluk kutlamaları, oyuncumuz Buğrahan Tuncer’in geçen akşamki düğünü falan… Burada aile içerisinde vakit zaman birtakım tartışmalar olabilir. Antrenör – oyuncu bazında da olabilir, idare – antrenör bazında da olabilir ancak dediğim üzere hiçbir vakit bu türlü bir kopma noktası yaşamadık” tabirlerini kullandı.

‘HOCADAN KURTULUYORUZ BARİ DİYE DÜŞÜNMÜŞ OLABİLİRLER’

Kendisine ‘sezonun dönüm noktası’ sorulan başarılı çalıştırıcı, “Sezon içinde benim Panathinaikos ile mutabakatım herhalde. Herkes, ‘Aman tamam, kurtuluyoruz bari hocadan. Artık artık rahat rahat oynayabiliriz, artık artık gücümüzü herkes görsün’ diye düşünmüş olabilir. Benim üzerimdeki baskı, artık azalmış olabilir. Bunlar da faktör sonuçta lakin temel faktör, temel faktör; grubun taşlarının bir ortada olması artık. Play-Off’lara bakıyorsunuz biz bütün oyuncularımızı kullanabildik. Birçok maçta Micic, Larkin, Clyburn üçlüsüyle maça başladık. Birinci 5’te bu üçlüyü kullanarak. Vakit zaman Beaubois’yı kullandık, vakit zaman Zizic’i kullandık, vakit zaman Pleiss’ı kullandık. Dönemin bu son 2 ayında hazır bir halde büsbütün sistem oturmuş, üzerimizdeki artık o EuroLeague baskısı da kalkmış. Olmadı, yapacak bir şey yok. Alışılmış ki çok büyük hayal kırıklıkları yaşadık lakin hiçbir vakit bu dönem bizim için bitti demedik. Yok bu türlü bir şey. Bugün Final Four oynayan 4 tane ekip var. Onun dışındaki herkes esasen mayıs ayının başında kendi ligine döndü. Kendi ligine döndükten sonra da herkes orada şampiyonluk uğraşına başladı. O vakit kendi liglerimizin bir manası yoksa niçin bu liglerde oynuyoruz? Bunu oyuncularımızın başına yerleştirdik. Daha çok birlikte hareket ettik. Merkezefendi Denizli maçı öncesi Bodrum’da kamp yaptık mesela. Hoştu, daima birlikte bir gece Bodrum’da kaldık. Eğlendik orada. İdmana gittik Bodrumspor’un tesislerinde. Buradan da onlara ben teşekkür ediyorum. Kutluyorum onları da lige çıktılar. Bize salonlarını açtılar, orada idman yaptık. Akşam daima birlikte restaurantta oyuncular, aileler yemek yedik. Sonraki gün de kalktık Denizli’ye gittik. Denizli’ye gittiğimiz vakit herkesin başında Efes, Denizli’ye maçı bırakır Fenerbahçe ile eşleşmemek için dördüncülüğe kayar, yarı finalde kendine Telekom’u alır dendiği anda ben soyunma odasına girdim. Oyuncular da hatta asistan koçlara soruyorlardı bugün nasıl bir strateji izleyeceğiz diye. Efes ekibi çıktığı her maçı kazanmak için çıkar, bizim kimseden çekinecek bir şeyimiz yok, bugün kazanacağız ondan sonra da yolumuza kim düşerse onları yenip şampiyon olacağız diye belirttim. Zira bizim amacımız yarı finali geçmek değil şampiyon olmak. Şampiyon olmak için de Play-Off’taki bütün rakipleri geçebilmemiz lazım. Bu stratejiyle de çıkıp o gün net bir galibiyet aldık” biçiminde bir karşılık verdi.

‘O MAÇTAN SONRA İSTİFA ETMEYİ BİLE DÜŞÜNDÜM’

İnişli çıkışlı geçen dönemde birçok duyguyu yaşadıklarını ve bilhassa Fenerbahçe karşısında Play-Off’ta aldıkları hezimet sonrası istifayı dahi düşündüğünü belirten Ergin Ataman, “Fenerbahçe Beko’ya 42 sayılık yenilgi hepimizin üzerinde çok büyük bir baskı oluşturdu. Oyuncular, kulüp ve ben olsun o süreçte duygusal açıdan hepimiz için kritik bir periyottu. Anadolu Efes ile 4 yıllık olağanüstü bir süreç sonrasında ayrılacak olmak olağan ki hepimizi çok duygusal bir ana getirdi. 48 saatte çok değişik hisler yaşadım ve istifa etmeyi bile düşündüm.” kelamlarını söyledi.

‘BARTZOKAS DA KESİNLİKLE ENDİŞELENİYORDUR’

Başlayan Panathinaikos devrine ait de savlı açıklamalarda bulunan tecrübeli çalıştırıcı, “Yunanistan’a indiğim anda inanılmaz bir ilgi oldu. Panathinaikos taraftarları bana ne kadar güvendiklerini söylediler. Olimpiakos taraftarında ise telaşla birlikte hürmet var. Basketbolu çok uygun bilen bir kitle olduğu için büyük bir hürmet var. Bu çok büyük bir sorumluluk getiriyor. Anadolu Efes’in son 5 yılda Avrupa’yı domine eden takımını kurarken karşıma Fenerbahçe’nin takımını koydum. Bu 5 yıl içinde nasıl Fenerbahçe’yi geçtiysek, artık de karşımıza Olimpiakos’un takımını kurduk. Bartzokas da kesinlikle endişeleniyordur. Endişelenmesi gerekiyor zira hegemonyalarını bitireceğiz” dedi.

‘TÜM OYUNCULARIN KOŞARAK GELMESİ GEREKİYOR’

A Ulusal Grup Başantrenörü olarak ise Ergin Ataman, “Cuma günü kadroyu açıklayacağız. A Ulusal Ekip takımına davet ettiğimiz tüm oyuncuların koşarak gelmesi gerekiyor. Üç hafta boyunca Türk sporuna hizmet etmeleri gerekiyor. Geçen yıl bu mevzuda sorunlarımız oldu. Herkese kapımız açık. Türkiye’de Türk statüsünde oynayan ve bundan avantaj elde eden oyuncularımızın da davete icabet etmesi gerekiyor. Ben bu kadar yorgunken bu fedakarlığı yapıyorsam, bunu tüm Türk oyuncuların yapması gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir