Eski İBB Başkanı’ndan personel açıklaması: Taşerondan kadroya geçtiler

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki davalar ve soruşturmalarla ilgili düzenlediği basın toplantısında evvelki idare periyodunda yapılan işe alımlarla ilgili açıklama yaparak eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal dönemine işaret etmişti.

İmamoğlu “Mevlüt bey 30 bin 798 kişiyi işe alıyor. 5 bin 608’inden sabıka kaydı dahi almamışlar. 5 bin 870 kişinin de isimli sicili özelden alınmış. İşe alınanlar ortasında bombalı terör saldırısı gerçekleştirenler dahil 5 terörist de var. O devir arşiv araştırması istemek yasak olmadığı halde işe giren 30 bin şahıstan, 10 bin 858’i için arşiv araştırması istenmemiş. Bunu ben yapsam, neler olurdu neler? Uysal periyodunda arşiv araştırması yapılan 19 binden fazla çalışanın 451’i için kabahat kaydı gelmiş. Belediye yetkililerine bu cürüm kaydı İstanbul Valiliği tarafından verilmiş. 12 kişinin terör kaydı çıkıyor. 8’i FETÖ iltisaklısı, 1 tanesi İBDA-C terör örgütü üyesi, 1 tanesi Ceyşullah terör örgütü üyesi, 1 tanesi PKK ile irtibatlı 1 adedinin de babası PKK-KCK üyesi” demişti.

TERÖR SAVLARINA DEĞİNMEDİ, SAYI HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

İmamoğlu’nun açıklamalarının ardından eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal hakkındaki tezlerle ilgili toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

Uysal açıklamasında “İBB Başkanlığı misyonunda bulunduğum müddet içerisinde 30.798 kişinin işe alındığı argümanı gerçek dışıdır. İşe alım olarak lanse edilenler, kamuoyunda ‘Taşeron Yasası’ olarak bilinen 696 sayılı kanun kararında kararname çerçevesinde, belediye iştiraklerinde esasen çalışmakta olanların taşerondan takıma alımı uygulamasıdır. Büyükşehir belediye başkanlığı vazifesinde bulunduğum müddet içerisinde İstanbul halkına, kanunlara uygun biçimde hizmet edilmiştir” dedi. Uysal, öbür savlarla ilgili ise açıklama yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir