Ford E-Tourneo Custom 2024’te Avrupa yollarına çıkacak

Ford Pro, Ford Otosan tarafından Kocaeli Fabrikaları’nda üretilecek tam elektrikli üçüncü ticari modeli yeni E-Tourneo Custom’u tanıttı.

E-Tourneo Custom, tam elektrikli güç aktarma sistemi 370 km’ye kadar menzil ve 125 kW DC süratli şarj imkanı sunuyor. Tourneo Custom serisinde ayrıyeten PHEV ve dizel motor seçenekleri de bulunuyor.

Yeni jenerasyon Tourneo Custom serisi 2023’ün ikinci yarısında müşteriler ile buluşturulacak. 2024 yılında Avrupa pazarına sunulacak dört yeni tam elektrikli Ford Pro modelinden biri olan E-Tourneo Custom ise, sekiz bireye kadar koltuk kapasitesine sahip ve model Van, Kombi, Kombi Van ve Minibüs gövde tarzlarıyla sunulacak.

E-Tourneo Custom’da yeni model raylı koltuklarla ultra esnek kullanım seçenekleri, otomatik elektrikli kayar yan kapılar, B&O ses sistemi, dijital kart anahtar, panoramik cam tavan ve eğimi ayarlanabilen yenilikçi bir direksiyon simidi üzere çeşitli özellikler sunuluyor. Bağımsız art süspansiyonlu, optimize edilmiş şasi mimarisi, elektrikli motor ile konforu yükseltiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep şunları söyledi; “İster hafta sonu aktivite dolu bir aile gezisi, ister yöneticilerin konforlu ve şık bir araçla havaalanına transferi için, E-Tourneo Custom tam elektrikli güç aktarma sistemi, gelişmiş ilişkili teknolojileri, rafine tasarımı ve yeni lüks özellikleriyle en hakikat tercih olacak. Tourneo ismi ebediyen ferah iç tasarım ve çok taraflı nakliyatla birlikte anılmıştır. Artık bunu bir adım daha öteye taşıyarak üst seviye performans ve eşsiz konfor arayan yeni jenerasyon seçici elektrikli araç müşterilerine aradıkları tüm özellikleri tek araçta sunuyoruz.”

Müşteriler Tourneo Custom serisinin Şarj Edilebilir Hibrit (PHEV) versiyonunu da seçebilecek. Yeni model ayrıyeten yüksek verimli sekiz vitesli otomatik şanzıman ve birinci sefer akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi ile sunulan yeni kuşak Ford EcoBlue dizel motor seçenekleriyle de tercih edilebilecek.

EcoBlue dizel motorlu Tourneo Custom modelinin 2023 ortalarından itibaren müşterilere teslim edilmesi, ek versiyonların ise yıl sonuna yanlışsız sunulması planlanıyor.

Model, Ford F-150 Lightning pick-up ile birebir 74 kWh kullanılabilir kapasiteli bataryada yüksek yoğunluklu batarya hücresi teknolojisinden ve 160 kW elektrik motorundan yararlanıyor. Entegre 11 kW AC üç fazlı şarj aygıtıyla batarya 8 saatten daha kısa müddette tam kapasiteye ulaşıyor yahut 125 kW DC süratli şarj ile yaklaşık 41 dakikada yüzde 15-80 oranında şarj edilebiliyor. E Tourneo Custom’ın şarj profili süratli şarjları desteklemek için ön güç yüklemesi yapabiliyor. Sistem laboratuvar testlerinde 125 kW’lık bir şarj aygıtı kullanarak yalnızca 5 dakikada yaklaşık 38 km menzil sağlayabildi.

Model, 2000 kg azamî çekme kapasitesi ve yük taşıma kapasiteleriyle öne çıkıyor.

Ön kabindeki soketler aracılığıyla şebekeye bağlanmadan dijital aygıtlara, aletlere, spor ve kamp ekipmanına 2,3 kW’a kadar güç veren Pro Power Onboard teknolojisi müşterilerin Tourneo Custom’ın elektrikli versiyonlarının tam potansiyelinden yararlanmalarını sağlıyor.

Geliştirilmiş iç yer özellikleri ikinci ve üçüncü sıralarda raylı koltuklar içeren yeni bir oturma sistemiyle başlıyor. Bu sayede kabin, yolcular ve eşyaları için optimum alan sağlayacak biçimde düzenlenebiliyor. Art kabin yerindeki raylar koltukların yolcunun isteğine nazaran ileri geri kaydırılmasına yahut gerektiğinde büsbütün kaldırılmasına imkan veriyor. İkinci sıradaki üç koltuğun her biri bağımsız olarak hareket ettirilebilirken üçüncü sıradaki koltuklar iki artı bir oturma bölmesine sahip.

Yeni koltuklar daha hafif, ikinci sıradaki koltuklar ise entegre emniyet kemerlerine sahip olduğu için kabin basitçe yapılandırılabiliyor. Sınıfına has altı kişilik konferans tertibi de dahil çeşitli yerleşim tertipleri süratle oluşturulabiliyor.

Büyük bir panoramik cam tavan yolcuların yer ve ışık algısını geliştirirken camın infrared özelliği sayesinde sıcak güneş altında bile kabinin serin kalması sağlanıyor. Elektrikli kayar yan kapılar elle temasa gerek olmaksızın da açılabiliyor. Örneğin şoför ağır eşya taşırken ayağını ön tekerleğin yanında hareket ettirerek kapının otomatik açılmasını sağlayabiliyor.

Yeni Tourneo Custom ayrıyeten üç bölgeli elektronik sıcaklık denetimi, art bölmede 14 hoparlörlü güçlü B&O ses sistemi, sofistike ortam aydınlatması, taşınabilir aygıtlar için kablosuz şarj bölmesi ve ikinci sırada ısıtmalı dış koltuklar üzere özelliklerle gelecek.

Ford ayrıyeten otellerdeki anahtar kartlardan ilham alan yenilikçi bir Dijital Anahtar sistemi geliştirdi. Dijital Anahtar, bir kart aracılığıyla kapıların kilitlenmesini/açılmasını ve aracın çalıştırılmasını sağlıyor. Bu ileri teknoloji filo müşterileri için düşünülmüş. Teslimat araçları, acil servisler yahut kiralama üzere birden fazla şoföre sahip şirketler için kullanım kolaylığı sağlıyor. NFC teknolojisinin kullanıldığı bu dijital anahtarların 2024 yılında sunulması planlanıyor. Araç sahiplerinin spor yahut açık hava aktiviteleri sırasında büyük bir anahtarlık yerine pratik, ince ve su geçirmez bir kart taşımasına imkan veren sistem araçlarını farklı şoförlerin kullandığı birden fazla şoföre sahip filo müşterileri için yarar sağlayabiliyor.

Tourneo Custom ailesinde Deluxe, Titanium, Titanium X versiyonları değişik konfigürasyonlarla seçilebiliyor. Tourneo’ların teknik özelliklerini şimdiye dek en kapsamlı formda bir ortaya getiren, serinin en üst modeli Titanium X. Standart özellikler ortasında 19 inç şık alaşım jantlar, tam matrix LED aydınlatma ve lüks Sensico sentetik deri koltuk döşemeleri sayılabiliyor. Her seri, farklı müşteri gereksinimlerine karşılık verecek halde sunulan güç aktarma sistemlerinden biriyle tercih edilebiliyor.

Aracın yeni mimarisi, daha düşük taban yüksekliği ve yeni bir entegre yan basamakla inip binmeyi ve yüklemeyi kolaylaştırırken kayar yan kapı ve art bagaj kapısı üzere sınıfının önderi özelliklerine de yardımcı oluyor.

Optimize edilen platform birçok versiyonda toplam yüksekliğin iki metrenin altına indirilmesini sağlamış. Bu sayede Tourneo Custom segmentindeki araçların ekseriyetle giremediği garajlara ve katlı otoparklara erişim mümkün olurken güzelleştirilen aerodinamikle optimal verimliliğe ve rafine bir tarza katkıda bulunuyor.

Tamamen yine tasarlanan ve seri genelinde standart olan bağımsız bir art süspansiyon sistemine sahip şasinin sağladığı dinamik iyileştirmeler hem şoförlere hem yolculara daha konforlu sürüş ve kullanım rahatlığı sunuyor.

Tam elektrikli E-Tourneo Custom’ın ızgara kaplaması, tam genişliği kaplayan görsel imzası ve dikkat cazip LED farlarıyla teknolojisi ve performansı vurguluyor.

İki yahut üç koltuklu ön kabin; yüksek kaliteli gereçleri ve sade, çağdaş yüzeyleriyle dikkat çekiyor. Gösterge panelinde ergonomik 13 inç dokunmatik ekran ve SYNC 4 bilgi ve cümbüş sistemi yer alıyor. Yeni dijital gösterge sezgisel, şoför odaklı bir kokpit yaratırken kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay ahengi standart olarak sunuluyor.

Tourneo araçların, kullanıcıların etkin ömürlerini desteklemek için taşınabilir oturma ve çalışma alanı fonksiyonu de görmesi gerekiyor. Tourneo Custom da bir müddet evvel lanse edilen yeni E Transit Custom’da tanıtılan birebir yenilikçi, eğimi ayarlanabilir direksiyon simidi ile sunuluyor. Bu sınıfına mahsus özellik sayesinde direksiyon laptoplar ve tabletler için ergonomik bir çalışma alanı olarak kullanılabiliyor yahut tam katlanıp kullanışlı bir tablaya dönüşebiliyor.

Tüm araçlarda alt kısmı düz olan direksiyon simidi yer alıyor. Bu yuvarlatılmış kare form ve otomatik şanzımanlı araçlarda direksiyon sütununda konumlandırılan vites kolu daha fazla alan yaratmanın yanı sıra erişimi kolaylaştırıyor.

Ayrıca ön yolcu hava yastığının gösterge paneli yerine tavanda pozisyonlandırılması ile ön kabinde daha fazla alan ve saklama bölmesi de yaratılmış. Bu sayede laptoplar yahut A4 evrak boyutundaki eşyalar konsoldaki kapalı saklama bölmesinde koruma edilebiliyor. Elektronik aygıtlar da artık kesim standardı olan AMPS montaj aparatlarıyla şoföre daha yakın bir pozisyona itimatla yerleştirilebiliyor.

Şanzıman ve motor seçenekleri

Yeni Tourneo Custom PHEV, 2,5 litre Atkinson döngülü akaryakıtlı motorun esnekliğini sunmak için paralel bir hibrit sistem kullanıyor. Sistemin kesimi olan elektrikli motor ve 11,8 kWh kullanılabilir batarya paketiyle 50 kilometreden uzun menzille kentlerin sıfır emisyon bölgelerinde saf elektrikli sürüş mümkün oluyor.

Ford, Tourneo Custom’ı elektrikli güç aktarma sistemlerinin yanı sıra 136 PS, 150 PS yahut 170 PS güce sahip en yeni jenerasyon EcoBlue dizel motor ve yeni yüksek verimli sekiz vitesli otomatik şanzıman yahut altı vitesli manuel şanzıman seçenekleriyle sunacak.

Yeni Tourneo Custom ayrıyeten dört tekerlekten çekiş seçeneğini tanıtarak, her türlü hava şartına uygun araç arayan müşterilerin ve kamp alanlarına, plajlara ve topraklara erişmek isteyen araç sahiplerine de hitap ediyor. Sistem, torku elektronik bir kaplin aracılığıyla akslar ortasında akıllı bir biçimde dağıtırken ayarlamalar 20 milisaniyeden kısa sürüyor. Bu sistem 136 PS ve 170 PS EcoBlue dizel motorlu ve otomatik şanzımanlı araçlar için sunuluyor. Daha fazla çekişe muhtaçlık duyan fakat manuel şanzımanı tercih eden araç sahipleri 136 PS ve 150 PS EcoBlue dizel motorlarda mekanik sonlu kaydırmalı diferansiyeli tercih edebiliyor.

Tüm motor seçenekleri son derece rekabetçi çekme kapasitesine sahip. Dizel motorlu modeller 2.500 kilograma kadar frenli römork yükünü çekebiliyor. Bunun dışında yeni bir geri çekilebilir çeki çubuğu opsiyonel olarak sunuluyor, kullanılmadığı vakit yerine itilerek görülmemesi sağlanabiliyor.

Tourneo Custom, Ford’un en yeni ve ileri şoför takviye sistemlerinden oluşan kapsamlı bir paket sunuyor. Şerit Ortalama özellikli Akıllı Adaptif Sürat Denetimi, Geri Fren Asistanı, Tam Faal Park Asistanı ve kentte daha kolay hareket için aracın etrafında geniş görüş sunan 360 derece kamera sistemi üzere kimi özellikler bu modelde birinci sefer kullanılıyor.

Ford Pro kapsamında şarjdan servise, yazılımdan finansa kadar uzanan uçtan uca hizmetlerin versiyonları önümüzdeki periyotta Türkiye’de devreye alındığında Tourneo Custom da bu özellikleri destekleyecek.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir