Gece geç saatlere kadar oturanlar dikkat! Ciddi hastalıklara sebebiyet verebiliyor

Düzenli uykunun sıhhat için büyük kıymeti olduğu herkesçe biliniyor ancak birtakım beşerler gece oturmayı gündüz ise yatmayı tercih ediyor.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda gece uykusunu az alan şahısların Tip2 diyabet geliştirme riskinin daha fazla olduğunu belirtiyor.

ERKEN UYANMAK BEDENDEKİ YAĞ İSTİKRARINI KORUYOR

Geceleri oturup sinema izleyen yahut oyun oynayan bireyler, gündüzleri erken kalkamıyor ve bu da bedenin istikrarını adeta alt üst ediyor. Gece geç saatlere kadar oturan ve gece uykusunu almayan şahıslar için uzmanlar Tip 2 diyabet riskine karşı uyarıyor.

Erken kalkanların güç için karbonhidratlardan çok yağ yaktıkları böylelikle birçok hastalık riskinin azaldığı, gün içinde daha etkin ve aerobik olarak daha formda oldukları bulundu.

Vücudun karbonhidrat yerine yağ yakması da bedenin yağ istikrarını önemli bir biçimde koruyor. Bu da erken kalkanların daha sağlıklı olduğunu gözler önüne seriyor.

GEÇ SAATLERE KADAR OTURANLAR RİSK ALTINDA

New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’ndeki ABD’li bilim adamları, gece oturan ve erken yatan iki kümenin günlük aktivite modellerini izledi. Ayrıyeten beden kütlesini, bileşimini, insülin hassaslığını ve yağ ve karbonhidrat metabolizmasını nefes örnekleri yoluyla kıymetlendirdi.

Yapılan araştırmalar sonucunda ise gece geç saatlere kadar oturan şahıslarda diyabet riskinin daha yüksek olduğu anlaşıldı.

TİP2 DİYABET BELİRTİLERİ

Sık idrara çıkma,
Ağız kuruluğu,
Çok su içme,
Açlık hissi,
Cilt yaralarının geç uygunlaşması,
Kuru ve kaşıntılı bir cilt,
Sık sık infeksiyon gelişmesi,
Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma görülür. Lakin bu belirtiler vakit içinde yavaş yavaş ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir