Hulusi Akar’dan NATO’ya Yunanistan çağrısı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  yılbaşından itibaren yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 3 bin 982 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Bakan Hulusi Akar, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile bir ortaya geldiği toplantıda 2022 yılını kıymetlendirdi.

Akar, global ve bölgesel seviyede gelişmelerin hızlandığı, artan risk, tehdit ve tehlikelere bağlı olarak güvenlik telaşlarının en üst düzeye çıktığı devirden geçildiğini belirtti. Akar, hassas süreçte Türkiye’nin tüm gelişmeleri yakından takip ettiğini, proaktif davranarak savunma ve güvenlikle ilgili her türlü önlemi almaya çaba gösterdiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketler arası alanda kurduğu çok boyutlu bağlantılarla Türkiye’nin özne haline geldiğini vurgulayan Bakan Akar, ülkenin etki alanının 3 kıta, ilgi alanının ise bütün dünya olduğunu belirtti. Ulusal Savunma Bakanlığı’nın cumhuriyet tarihinin en ağır ve en başarılı faaliyetlerini gerçekleştirdiğini kaydeden Akar, hudutların 7 gün 24 saat temeline nazaran bugüne kadar olan en ağır ve en tesirli önlemlerle korunduğunu söyledi.

‘256 BİN 199 KİŞİNİN GEÇİŞİ ENGELLENDİ’

Hudutlarda sınır fiziki güvenlik sistemine dayalı tel örgü, hendek, duvar ve gözetleme sistemlerinden meydana gelen dünya standartlarında, yüksek teknolojiye sahip araç, gereç ve teçhizat kullanıldığını; her geçen gün alınan ek önlemlerle hudut güvenliğinin güçlendirildiğini lisana getiren Akar, “1 Ocak’tan itibaren hudutlarımızda 256 bin 199 kişinin geçişi engellenmiş, yakalanan 8 bine yakın sistemsiz göçmen ile 820 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Etkili operasyonlar sonucu 3 bin 500 kilogram uyuşturucu, 35 bin paket sigara, 2 bin 600 çeşitli silah ile 150 binden fazla çeşitli uyuşturucu hap ele geçirilmiştir. Hudutlarımızdaki muvaffakiyet sayılarla da açıkça görülmektedir” dedi.

Milli mesele olduğunu belirttiği sınır güvenliği konusunun vakit zaman siyasi mülahazalara mevzu edildiğini söyleyen Akar, “Şahsi ihtiraslarla polemik konusu yapılmakta, resmi açıklamalar ve yapılan bilgilendirmeler dikkate alınmadan gerçek dışı, abartılı ve aldatıcı kimi telaffuzlar ortaya atılmaktadır. Bu mevzuda haddini ve hududunu aşanlara gerekli karşılıklar verilmiştir, verilmeye de devam edilecektir” diye konuştu.

Bakan Akar, Mehmetçiğin büyük fedakarlıkla ve her türlü arazi şartında canı değerine, büyük kahramanlık ve fedakarlıkla misyonunu yapmayı sürdürdüğünü söyledi.

’37 BİN 285 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ’

Terörle uğraşın, artan şiddet ile tempoda; taarruzi ruhla azim ve kararlılıkla başarılı devam ettiğini belirten Akar, “Çözüm sürecinin bittiği tarihten bugüne kadar yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 37 bin 285, bu yılın başından itibaren ise 3 bin 982 terörist etkisiz hale getirilmiştir” diye konuştu.

Bu yıl 100 büyük, 453 orta çaplı olmak üzere toplam 553 operasyon gerçekleştirildiğini kaydeden Bakan Akar, 4 bin 103 mağaranın imha edildiğini, 2 bin 841 silah ve 1 milyondan fazla mühimmatın ele geçirildiğini açıkladı. Akar, terörle çaba operasyonlarına ilişkin “Tüm operasyonlarımız, komşularımızın toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına saygılı, yalnızca ve yalnızca terör ögeleri maksat alınarak, tarihi, dini, kültürel dokular, sivil altyapı ve etraf korunarak, koalisyon ögelerinin güvenliğine ve korunmasına hiçbir ordunun göstermediği kadar azami dikkat ve hassasiyet gösterilerek, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın 51’inci unsurunda belirtilen yasal müdafaa hakkı kapsamında ve milletlerarası hukuka uygun olarak icra edilmektedir” açıklamasında bulundu.

‘MİLLETİMİZ ASLA AFFETMEYECEK’

Kimyasal silah argümanlarına da değinen Bakan Akar, “TSK’nin kimyasal silah kullandığı iftirasını atanları, bunun yanında duranları, önüne kalkan olanları ve terörist elebaşlarının borazanlığını yapanları milletimiz asla affetmeyecektir. Türkler ve Kürtler kardeştir. Fitne fesat yuvaları çatlasalar da patlasalar da kardeş kalacaktır” dedi.

Bakan Akar, Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK ile çabanın Irak ile koordineli ve yakın iş birliği içinde sürdürüldüğünü belirterek, “17 Nisan’da başlatılan Pençe-Kilit Harekatı ile kilit kapatılmış ve böylelikle Irak hududumuzun tamamının ileriden güvenlik ve denetimi sağlanmıştır. Pençe-Kilit Harekatı kapsamında 506 terörist etkisiz hale getirilmiş, öteki bölgelerden 5-6 kat daha fazla olmak üzere 2 bine yakın mayın, el imali patlayıcı, 600’e yakın mağara, sığınak, tünel imha edilmiştir” diye konuştu.

Operasyonlarla teröristler tarafından ‘Ulaşılamaz’ denilen yerlere ulaşıldığını, ‘Girilemez’ denilen yerlere girildiğini belirten Bakan Akar, “Yıl içinde Kandil, Asos, Sincar ve Mahmur dahil olmak üzere 200 kilometre derinliğe kadar her türlü arazi ve hava koşullarında icra edilen operasyonlar bunun en somut örneğidir. Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi ine, hangi yılan deliğine girerlerse girsinler o inleri başlarına yıkmakta kararlıyız” dedi.

‘UYGUN YER VE VAKİTTE HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINACAK’

Bakan Akar, Suriye’nin kuzeyindeki terör maksatlarına yönelik operasyonlarla Türkiye’nin güneyinde oluşturulmak istenilen terör koridorunun engellendiğini söyleyerek, “Bölgeyi istikrarsızlığa, huzursuzluğa, kaosa sürükleyen ülkeler başta olmak üzere hiç kimse bizden hududumuzun tabanında yuvalanan terör ögelerine müsamaha göstermemizi beklemesin. TSK, ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için uygun yer ve vakitte gerekli her türlü önlemi bugüne kadar almıştır, alacaktır” diye konuştu.

‘DÜNÜN VE BUGÜNÜN YANLIŞLARINDAN DÖNMELİLER’

Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri de pahalandıran Bakan Akar, Türkiye’nin tüm komşularının sonlarına, hakkına, hukukuna saygılı olduğunu; tüm bağlantılarında barış, dostluk, diyalog, uygun komşuluk ve iş birliği içinde olduğunu vurguladı. Türkiye’nin tüm uygun niyetli, gerçekçi ve samimi yaklaşımlarına karşın Yunanistan’ın gerginliği tırmandırıcı tahriklere, saldırgan aksiyon ve telaffuzlar ile hukuk tanımaz tavrına devam ettiğini kaydeden Akar, şunları söyledi:

“Yunanistan, planlı NATO tatbikatında misyon yapan uçaklarımızı, evvelce tüm müttefiklere bildirilmesine karşın, son bir hafta içinde 2 kere taciz etmiştir. Uçaklarımız her zamanki üzere gerekli karşılığı vermiş ve misyonlarını muvaffakiyetle tamamlamıştır. Bu düşmanca hal, Yunanistan’ın NATO’nun temel unsurlarını ve bedellerini hiçe sayacak boyutta küstahlaştığını göstermektedir. NATO’nun da bu şımarıklığa artık ‘Dur’ demesinin vakti gelmiştir. Yunanistan’ın yaptığı her türlü haksız, hukuksuz harekete diplomatik alanda ve alanda gerekli karşılık bugüne kadar verilmiştir, bundan sonra da verilecektir. Ülkesinin kaynaklarını ve halkının refahını diğer ülkelerin çıkarlarına feda edenler, siyasi varlığını Türkiye düşmanlığı üzerine kuranlar, provokatif aksiyon ve telaffuzlar ile tekrar sahnede. Komşumuz Yunan halkı da biz de onları yakından tanıyoruz. Beklentimiz, bu Yunan siyasalların ve askeri şahısların iç politik maksatlarla, uzlaşmaz ve kışkırtıcı hallerinden derhal vazgeçmeleri, sorunların diyalog yoluyla tahliline odaklanmaları ve tarihten bilhassa de 9 Eylül 1922’de yaşananlardan ders almalarıdır. Yarınlarının güzel olmasını isteyenler, dünün ve bugünün yanlışlarından dönmelidirler. Samimi temennimiz; Ege ve Akdeniz’in dostluk denizi olması, tüm zenginliklerin adil bir formda paylaşılmasıdır.”

‘KIBRIS ULUSAL MESELEMİZ’

Bakan Akar, garanti ve ittifak muahedeleri doğrultusunda geçmişte olduğu üzere bugün de Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, “Kıbrıs bizim ulusal sıkıntımızdır. Kıbrıs konusunda hükümran eşit, bağımsız 2 devletten bahsediyoruz. Artık sıkıntı bu devletin kurulması değil, kurulmuş olan bu devletin tanınması meselesidir” diye konuştu.

ABD’YE MESAJ

Türkiye’nin, 70 yıldır faal ve saygın üyesi olduğu NATO bünyesinde aktif faaliyetlerine devam ettiğini söyleyen Bakan Akar, Türkiye’nin yeni yılda Muharip Kolordu ve NATO Mukabele Kuvveti Deniz Öge Komutanlığı vazifelerini üstleneceğini söyledi. Türkiye’nin olduğu NATO’nun daha manalı ve güçlü olduğunu vurgulayan Akar, “Ancak birtakım müttefiklerimiz NATO ruhuna alışılmamış olarak Türkiye’ye ihracat kısıtlamaları uygulamaktadır. Unutulmamalıdır ki güçlü Türkiye, güçlü NATO, güçlü ittifak demektir” diye konuştu.

ABD ile 40 ‘F-16 Viper’ uçağının tedariki ve 79 uçağın da modernizasyonu çalışmalarının devam ettiğini aktaran Akar, “Konuya ait başlangıçtan itibaren ABD’li muhataplarımızın olumlu yaklaşımlarını gördük. Bu çerçevede artık ABD tarafından bahsin olumlu bir formda sonuçlandırılmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

‘TEDBİR VE DÜZELTMELERİ BEKLİYORUZ’

Son devirde Suriye’de PKK/YPG’ye verilen dayanak, DEAŞ’la çabaya ziyan verme tezleri, Türkiye ile Yunanistan ortasındaki istikrarlı yaklaşımdan uzaklaşılması, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne silah ambargosunun kaldırılması ve birtakım siyasi figürlerin düşmanca tutumlarla Türkiye ve ABD arasındaki ilgileri baltalama teşebbüslerinin, kamuoyunda olumsuz algı oluşturduğunu kaydeden Akar, “Bu hususlarda müttefikimiz, stratejik ortağımız ABD’den gerekli önlemleri ve düzeltmeleri bekliyoruz” dedi.

‘402 BİN 54 KİŞİ BELDELLİ ASKERLİKTEN YARARLANDI’

FETÖ ile uğraş kapsamında 15 Temmuz 2016’dan itibaren 10 bin 5’i bakan onayıyla olmak üzere toplam 24 bin 652 kişinin ihraç edildiğini belirten Bakan Akar, yeni bilgi, evrak ve verilen ışığında gayretin kararlılıkla devam ettiğini söyledi. Yeni askerlik sistemi ile çağdaş, esnek, öngörülebilir, sürdürülebilir ve e-Devlet üzerinden erişilebilir sistemin tesis edildiğini aktaran Akar, “‘Askeralma Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019’dan bugüne kadar 402 bin 45 kişi bedelli askerlikten yararlanmıştır. Yalnızca 2022 yılında bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere 168 bin 713 vatandaşımız müracaat etmiştir. 2022 yılında dövizle askerlik hizmeti uygulamasından ise 8 bin 743 vatandaşımız yararlanmıştır” diye konuştu.

Bakan Akar, sözlerini, “Peygamber ocağı olarak da bilinen kahraman ordumuz, binlerce yıllık ulu tarihimizden süzülüp gelen ulusal, manevi ve mesleksel kıymetleriyle asil milletimizin sevgisi, inancı ve duasından aldığı ilhamla aklın ve bilimin ışığında, anayasa çerçevesinde ve yasalar doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan başlayan sapasağlam hiyerarşik yapı içinde sıralı amir ve kumandanların buyruk ve komutasında, milletinin buyruğunda, misyonunun başındadır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” diyerek tamamladı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir