İletişim’den dolu dolu 100. yılı programı

ANKARA (İGFA) – İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Cumhuriyetimizin 100. yılı hasebiyle düzenlenecek etkinliklerde “Türkiye Yüzyılı” vurgusuyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana geçen bir asır boyunca hayata geçirilen ihtilal niteliğindeki atılımlara yer verilecek.

Türkiye’nin sağlıktan eğitime, teknolojiden savunma sanayine, dış siyasetten kültür ve sanata kadar birçok alanda ivmelenen başarısı duyurulacak.

Etkinlikler kapsamında, Türkiye’nin 100 yıldaki kazanımları teknolojinin son imkanlarının kullanıldığı çeşitli dijital stantlar ve üç boyutlu şovlarla anlatılacak. İstanbul Boğazı’nda 2023 dron ve havai fişek gösterisi ile görsel gösteri gerçekleştirilecek. Özel ışık şovların yapılacağı tarihi yerlerde 100. Yıl Marşı yankılanacak.

İstanbul Taksim Meydanı’nda Atatürk Kültür Merkezi’nin önüne kurulacak “Maziden Atiye Türkiye Yüzyılı” gösterim alanında, su perdesi, su gösterisi ve üç boyutlu içeriklerin yayınlandığı ekranlarla geçmişten bugüne Türkiye Yüzyılı vizyonu interaktif ve teknolojik bir tecrübeyle vatandaşların beğenisine sunulacak.

Ayrıca, Taksim Meydanı’nın İstiklal Caddesi girişinde de Türkiye Yüzyılı resmî logosundan esinlenerek hazırlanan “Türkiye Yüzyılı Enstalasyonu” ile 100. yıl içerikleri dev ekrandan seyircilerle buluşacak. Bu alanda Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanacağı 29 Ekim’de canlı yayın transferiyle aktiflik yerinde izlenebilecek.

İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’na, Ankara’da 15 Temmuz Kızılay Ulusal İrade Meydanı’na ve İzmir’de Konak Meydanı’na da anıtsal görünümlü monolitler kurulacak. Kelam konusu meydanlarda Cumhuriyet’in 100. yılına özel görüntüler, görsel ve içerikler bu dijital alanlarda vatandaşla buluşacak.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÖZEL STANDI AÇILACAK

İstanbul Üsküdar Meydanı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hayallerim vardı. Bu hayalleri tek tek gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşıyorum.” kelamlarından yola çıkılarak hazırlanan Recep Tayyip Erdoğan Özel Standı’nda ise son 20 yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde hayallerden gerçeğe dönüşen projeler dijital tecrübe alanında sergilenecek. Dijital son teknolojinin kullanıldığı stantta 360 gösterim alanları olacak.

“Cumhuriyetin Sesi, Cumhuriyetin Rengi” aktifliği ile de Galata Kulesi, Haydarpaşa Tren Garı, Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası), Etnografya Müzesi, Saat Kulesi, Dolmabahçe Sarayı üzere tarihi yerler ile Efes Antik Kenti, Kapadokya üzere turistik yerler özel ışık şovlarıyla renklendirilecek. Bu yerlerde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına özel bestelenen “100. Yıl Marşı” ile yankılanacak.

2023 DRON İLE HAVADA GÖRSEL ŞOV

Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında 29 Ekim’de ayrıyeten İstanbul Boğazı’nda özel havai fişek şovları de yapılacak. 100. yıla özel görsellerin 2023 dron ile aktarılacağı aktiflikte de gökyüzünde bir şölen izleyicilerle buluşacak.

29 Ekim’de İstanbul Boğazı’nda hareket edecek yüzer iskelede de LED ekranlarda gün uzunluğu 100. yılın değerli projeleri, yapıtları sergilenecek. Bu etkinlikler, İstanbul’un kıymetli merkezlerine kurulacak seyir alanlarından da vatandaşlar tarafından takip edilebilecek.

İletişim Başkanlığı uyumunda öbür vilayetlerde de meydanlarda 100. yıl kutlamaları gerçekleştirilecek.

Yurt dışında da büyükelçiliklerce çeşitli kutlamalar yapılacak. Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığınca yabancı misyonlarda 100. yıl stantları düzenlenecek ve özel görüntüler gösterilecek. Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı tarafından kurulan ve tüm kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlar için kıymetli bir içerik havuzu niteliği taşıyan “yuzuncuyil.gov.tr” adresli internet sitesinde de 100. yıla ait tüm içerikler yer alıyor.

“100. YILA ERİŞMENİN GURUR VE MEMNUNLUĞUNU YAŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun da başkanlık olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı hasebiyle çok kapsamlı etkinlikler hazırladıklarını, Türkiye Yüzyılı’na yakışır formda Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanacağını belirtti.

Cumhuriyet’in 100. yılına erişmenin haklı gurur ve mutluluğunun yaşadıklarını kaydeden Bağlantı Lideri Altun, “Aziz milletimiz, geçmişten bu yana birçok badireler atlatarak, kaç büyük pürüzleri tek tek aşarak Cumhuriyetimizi 100’üncü yılına gururla taşıdı. Artık Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ülkemizi her alanda üst liglere taşımak, ecdadımızın emaneti bu aziz vatanı ebediyen payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.” sözünü kullandı.

100. yıl kutlamalarını daha evvel eşi gibisi görülmemiş coşkuyla gerçekleştirmek istediklerini ve bu maksatla tüm kurum ve kuruluşlarla ahenk ve uyum içerisinde birçok proje ve aktiflik hayata geçirdiklerini vurgulayan Bağlantı Lideri Altun, Türkiye Yüzyılı’nın başladığını tüm dünyaya ilan edeceklerini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir