İran’dan Fransa’ya Charlie Hebdo tepkisi: Sınırı aşmayın

İran, ülkenin dini başkanı Ayetullah Ali Hamaney‘in Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo‘da yayımlanan karikatürleri nedeniyle Fransa’ya sert reaksiyon gösterdi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Hamaney’e yönelik “hakaret içerikli” karikatürlerin sonuçsuz kalmayacağı uyarısı yaparak “Dini ve siyasi otoriteye karşı bir Fransız yayın kuruluşunun karikatürler yayınlama suretiyle gerçekleştirdiği hakaretamiz, ahlâk ve adaba alışılmamış aksiyon, tesirli ve kararlı bir halde karşılık bulacaktır” dedi. Abdullahiyan, “Fransa hükümetinin sonlarını aşmasına müsaade vermeyeceğiz. Mutlaka yanlış yolu seçmişlerdir” sözünü kullandı.

“İranlıların çabasına destek” yarışması

Charlie Hebdo, Hamaney bahisli karikatür müsabakası düzenlemiş ve dünyanın dört bir yanından gelen karikatürler ortasından seçtiklerini “Mollalar, geldiğiniz yere geri dönün” başlığıyla özel bir sayı olarak derlemişti. Mecmua, 8 Aralık’ta başlattığı yarışmanın, “Özgürlükleri için savaşan İranlıların uğraşına destek” hedefi taşıdığını açıklamıştı. İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini‘nin gereğince örtünmediği gerekçesiyle Eylül ayında ahlâk polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını yitirmesi, ülke çapında protesto dalgasına neden olmuştu.

Charlie Hebdo, Hamaney karikatürlerini, mecmuanın Paris’teki merkezine 7 Ocak 2015’te düzenlenen, 12 kişinin öldüğü saldırının yıl dönümü vesilesiyle hazırladığı özel baskıda yayımladı. Saldırganlar, saldırıyı El Düstur ismine, mecmuanın yayınladığı Muhammed Peygamber karikatürlerinin öcünü almak için gerçekleştirdiklerini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir