İşte Josef de Souza gerçekleri: Ceza iptali ve erteleme yok! Tahkim’den indirim

Ankaragücü-Beşiktaş maçının bitiş düdüğüyle alana atlayan taraftar, Beşiktaşlı futbolcular Salih Uçan ve Cenk Tosun’a tekmeli taarruzda bulunmuştu. Olayların yaşandığı esnada saldırganı engellemeye çalışan Josef ise maçın hakemi Mete Kalkavan tarafından kırmızı kartla cezalandırılmıştı. Josef’in kırmızı kartının iptali ve Tahkim’in kararına ait tüm ayrıntılar ortaya çıktı. İşte detaylar…

AHMET IŞIK ÇEBİ REAKSİYON GÖSTERDİ

Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, Ankaragücü maçının akabinde yaşanan olaylar ve Josef’in kırmızı kartına ait flaş açıklamalarda bulundu. Ahmet Parıltı Çebi, “Ömer Erdoğan’ın kendisinden yaşça küçük bir oyuncuyu maksat göstermesi de yakışıksız durumdur. Hocalar akıllarını başına alsın. Josef de Souza üzere yılların kaliteli futbolcusuna, VAR baskısıyla kırmızı kart gösterildi. Bu karar baştan aşağı komik bir karardır. Bu şahıs dün özgür bırakıldı. Ankaragücü topluluğundan birtakım kendini bilmezler de bunu fotoğraflıyor. Solda da cübbeli biri var. Kimse haddini bilmiyor. Bu beşerler cübbe giyiyor.” tabirlerini kullandı.

“JOSEF İLE TFF’YE GİDECEĞİZ”

Ahmet Parıltı Çebi, kırmızı kart gören Josef ile TFF’ye gideceklerini söz ederken “Ankaragücü Lideri’ni nazik davranışı ve özür dilemesinden dolayı takdir ediyorum. TFF Lideri müracaat etmediğimizi söylemiş. Evvel PFDK’ya sevk edilmesi gerekiyor. Sonra da savunmayı vermemiz gerekiyor. Durum bundan ibarettir. Kulüpler Birliği Başkanlığı’nı yürüten liderimiz var. TFF’ye gideceğiz. Grup kaptanımız Josef ile katılacağız! Arkadaşını korumak için kırmızı kart gören bir futbolcu ile birlikte gideceğiz. Bakalım Josef’in gözlerine bakınca ne karar alacaklar?” kelamlarını kullandı.

PFDK’YA SEVK EDİLDİ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği, Beşiktaş ‘ın Brezilyalı yıldızı Josef de Souza’yı Ankaragücü maçında yaşanan olayların akabinde, “sportmenliğe muhalif hareketi” münasebeti ile Profesyonel Futbol Disiplin Şurası’na (PFDK) sevk etti.

ATTİLA GÖKÇE: CEZA İPTALİ VE ERTELEME YOK

Milliyet’in duayen müelliflerinden Attila Gökçe, Josef de Souza’da yaşanan olayları kaleme aldı. 

Attila Gökçe’nin yazısı şu biçimde;

“Ankara’da, Cumhuriyet’in başşehrinde en üst seviyede (Süper Lig) bir maç oynanıyor: Ankaragücü-Beşiktaş… Artılarıyla 90 dakika tamamlanıp hakemler ve atletler çıkışa geçtiği sırada, tel örgüyle sonlu dört metre yüksekteki tribünden atlayarak alana giren ve inanılmaz bir süratle, tek başına hakem ve Beşiktaşlı futbolculara ulaşan Berkay Ö., Cenk Tosun ve Salih Uçan’a “uçan tekme” ile darbe indirmek istiyor. Baht yapıtı iki futbolcunun duruşları, darbenin şiddetini önlüyor.

Filmin koptuğu nokta: Sakatlık sonrası birinci maçına çıkan Josef de Souza, Berkay Ö.’ye müdahale ediyor. Vuruyor mu, belirli değil. Fakat ona arttan sarılıp kümeden ayırarak “fiili saldırıyı” sonlandırdığını hepimiz biliyoruz.Mete Kalkavan’ın kırmızı kartı…Evet, futbolcuların saha içinde rakip oyunculara, antrenörlere görevlilere, saha içine girmiş görevli-görevsiz seyircilere fizikî müdahalede bulunması, vurması üzere hallerde hakemin kırmızı kartla kelam konusu oyuncuya karşılaşmadan ihraç süreci uygulaması gerekiyor. Mete Kalkavan’ın kırmızı kartında bu türlü bir destek var.İşte kıyametin koptuğu nokta!Oyun kurallarına, disiplin talimatına nazaran “kırmızı kart” mecburî bir karar olarak görünüyor.

Hukuk açısından sakıncalı bir durum yok. Bu aksiyonun de arkadaşlarını muhafazaya çalışan Souza için en az üç hafta cezayı gerektirdiğini biliyoruz. Saha içinde agresyonun, sonrasında popülist eyyamcı tutumların da geçerli olabileceğini gördük. Kitaba dönerek… Cezanın affı ya da iptali mümkün değil. FİFA uygulamalarına nazaran lakin “şahısta yanlışlık” varsa ceza kelam konusu olamaz. Ankara’da bu türlü bir durum yok.Yine de düşünülmesi gereken detaylar var: Kanı kaynayan, alkollü olduğunu söyleyen o delikanlı tribünden alana atladığında resmi (polis) ve özel güvenlik vazifelileri kovaladı mı? TV yayınında göremedim. Ancak failin, kovalanmış olsa bile yakalanamadığını hepimiz biliyoruz.“Spor alanlarında önemli güvenlik zaafiyeti var!”Bu kelamlar bana ilişkin değil… Futbol ve güvenlik konusunda uzman bir dostumun sözü. Ek olarak şunu da söylemeliyim: Bir yerde ortalık karıştı mı? Bazen birinci kaybolanlar özel güvenlik elemanları oluyor. O arkadaşlar kendilerini inançta hissetmiyor. Yasal boşluklar var. Uzmanlar bu türlü söylüyor. Bu boşlukların giderilmesi gerekiyor.

Josef de Souza olayında katı talimatla karar verecek olan hukuk, vicdanla karşı karşıya geliyor. Vicdanın yaptırım gücü yok. Eli mecbur PFDK cezayı kesecek. Tahkim Kurulu’nun ortadaki yanlışlığı ve haksızlığı nazaran göre cezayı iptal etme lüksü de yok. Erteleme de yok. Tahkim yalnızca indirim yapabilir. Cezayı iptal etmek üzere bir karar çıkarsa futbolda yeni bir “arka kapı” sorunu çıkar ki o kapıyı kimse kapatamaz.Ankara’daki maç bize şunu gösterdi: Yasa, talimat, yönetmelik tamam… Vicdan takım dışı!

Gözlemciler “haksız” derse

Ankaragücü-Beşiktaş maçının hakemi Mete Kalkavan uzmanlara nazaran, kırmızı kartı gösterirken çok çabuk davrandı. Her kırımızı kart gerektiren durumda müdahale edebilecek olan VAR saha içindeki olayda da hakemi uyarabilirdi. Kalkavan bu türlü bir ikaz beklemedi.Maçın saha içindeki gözlemcisi Hamza Işın. TV başındaki gözlemci de Ünsal Çimen. Raporlarında kuşkusuz kırmızı karta da değinecekler. Hakemin kararlarında haksız olup olmadığı biçiminde sorular var. Hepsi de yanıtlanmak zorunda. Kırmızı kart kararında rapor “Hakem haksız” kararı ile sonlanıyorsa, o hakemin üç haftaya kadar dinlendirilmesi gerekiyor.Peki cezalı futbolcu? O yandığıyla kalıyor!

Şimdi de oturma molası

Havalar biraz serinledi ancak hakemler yeniden de su molası vermeye devam ediyor. Dönemin en büyük yeniliği ise “oturma” molası.Oyun sürerken, birtakım futbolcular yere çöküyor yatıyor ya da oturuyor. Hakemin oyunu durdurmasını bekliyor. Elbette evvel sağlık! Lakin darbelere, faullere karşı tiryakilik ölçüsünde uzayan yatma ve tedavi müddetlerinden sonra bu çökme-oturma hali de sıkıntılı. Hakem oyunu durduruyor. Çoğunlukla devam ediyor bu türlü futbolcular. Bu olayı “dinlenme fırsatı” olmaktan çıkarmak gerek. Uyaralım, dedik.

İroni

Çintımar’a teklif: Sevgili Lider, Berkay Ö.’yü bir teste sokup sprinter adayı olarak çalıştırabilirsiniz. Kimse yakalayamadığına nazaran o çocukta iş var!Mühim bir soru: Voleybolcularımız olağanüstü oynadıkları maçta (bence) servis yanlışları yüzünden Amerika’ya 3-2 yenildiler. “Arkadaşlar, aranızda servis kaçırmayı sevmeyen var mı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir