İsviçre’den Sırbistan ve Kosova’ya sağduyu çağrısı

İsviçre Dışişleri Bakanlığı’ndan, Sırbistan ile Kosova ortasında yükselen tansiyona ait yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“İlgili tarafları (Sırbistan ve Kosova), bir defa daha durumu alevlendirecek telaffuz ve aksiyonlardan kaçınmaya çağırıyoruz. NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) ve AB’nin Kosova’daki Hukukun Üstünlüğü Misyonu (EULEX), Kosova’nın kuzeyindeki mahallî toplulukların sistemini ve güvenliğini sağlamanın teminatıdır.”

Piriştine-Belgrad çizgisinde tansiyon yüksek

Kosova-Sırbistan gerginliği

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının akabinde Kosova ile Sırbistan ortasındaki tansiyon yükselmişti.

Pantic’in gözaltına alınmasına reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık’tan bu yana Jarinje ve Bernjak hudut geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

AB, NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliğin azaltılması ve barikatların kaldırılması daveti yapmış; Sırbistan, KFOR’a Sırp ordusu ve polisinin Kosova’nın kuzeyinde konuşlandırılması için talepte bulunmuştu.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında alakaların olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir