Kızılay çadırlarının satışı Almanya’da da tartışılıyor: Açıklığa kavuşturulsun

Kızılay’ın, elindeki çadırları zelzele bölgelerine ücretsiz göndermek yerine yardım kuruluşlarına sattığının ortaya çıkması Almanya’da da geniş yankı buldu. Mevzuyla ilgili haberlerin Alman medyasına yansımasının akabinde Türkiye’ye gönderilen yardımlarla ilgili tartışmalar patlak verdi.

DW Türkçe’nin haberine göre Türkiye-Almanya Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi Lideri Max Lucks, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da afet bölgelerinde acil muhtaçlık duyulan çadırların Kızılay tarafından parayla satıldığı haberlerini duyduklarını, milyonlarca insan afetin acısını yaşarken Kızılay’ın kendisini zenginleştiremeyeceğini söz etti.

Konuyla ilgili Alman epd Ajansı’na da konuşan Yeşiller Partili Lucks, bu cins haberlerin depremzedelerin öfkesini ve acısını daha da artırdığını belirterek “Türk Kızılayı’na yönelik kelam konusu suçlamaların açıklığa kavuşturulması zaruridir. Zira afet yardımlarında Alman dernekleri bu kuruluşla iş birliği içinde. Hasebiyle bu suçlamaların bizim verdiğimiz dayanağa tesirlerinin de olması gerekiyor” diye konuştu.

‘BELEDİYELER VE STK’LARLA ÇALIŞILMALI’

Depremzedelerin desteklenmesi için Türkiye’ye gönderilen yardımlarda mahallî aktörlere daha fazla odaklanılması daveti yapan Lucks, Alman İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının zelzele yardımlarıyla ilgili iş birliğinde belediyeler ve sivil toplum örgütleriyle çalışmasının daha güzel olacağını kaydetti.

Yeşiller Partisi Meclis kümesinin iç siyaset sözcüsü Lamya Kaddor da suçlamaların hakikat çıkması durumunda bunun ferdî ve siyasi sonuçları olması gerektiğini belirtti, “Yardım sevkiyatlarının berbata kullanılması alçaklıktır ve mevzunun en süratli formda açıklığa kavuşturulması gerekir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir