Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde BM karşıtı gösterilerde can kaybı yükseldi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde dünden bu yana devam eden Birleşmiş Milletler (BM) tersi şovlarda can kaybının 15’e yükseldiği bildirildi. Hayatını kaybedenler ortasında 3 BM işçisi olduğu aktarıldı.

Orta Afrika ülkesi Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde dünden bugüne Birleşmiş Milletler (BM) zıddı şovlar devam ediyor.

Daha evvel Kuzey Kivu eyaletinde yer alan Goma’da 5 kişinin hayatının kaybettiğini açıklayan yetkililer, tekrar birebir eyalette yer alan Butembo’da 3’ü BM işçisi, 7’si sivil olmak üzere toplam 10 kişinin protestolar sırasında hayatını kaybettiğini aktardı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde dünden bu yana devam eden BM aksisi şovlarda can kaybı 15’e yükselmiş oldu.

“ÇETELER TESİSLERİ ATEŞE VERİYOR”

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq New York’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Çeteler taş ve molotof kokteyli atıyor, üsleri basıyor, yağmalıyor, tahrip ediyor ve tesisleri ateşe veriyor” sözlerini kullanarak, Butembo’daki BM üssüne yapılan akında 1 BM Barış Gücü askeri ile 2 BM Polisinin hayatını kaybettiğini aktardı.

Haq, “Durum çok değişken ve destekler seferber ediliyor” tabirlerini kullanarak, BM güçlerine azami itidal ve yalnızca ikaz ateşi yapmaları tarafında buyruk verildiğini aktardı.

Butembo polisi tarafından yapılan açıklamada ise, BM Barış Güçlerinin taarruzlara karşılık vermesi sonucu 7 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi. Hayatını kaybeden BM işçisinden 2’sinin Hintli, 1’inin Faslı olduğu belirtildi.

BM ÇALIŞANININ KONUTLARI BASILDI İDDİASI

Görgü şahitleri, ordunun eşlik ettiği bir araç konvoyunda bulunanların Goma’dan tahliye edilen BM çalışanının meskenlerini bastığını öne sürdü.

BM KARARGAHI VE LOJİSTİK DEPOSU YAĞMALANDI

Ülkedeki BM İstikrar Misyonu’nun (MONUSCO) ülkeyi terk etmesi talebiyle dün patlak veren şovlarda, BM karargahı ve lojistik deposu yağmalanmış ve ateşe verilmişti. Göstericiler, yolları kapatarak, BM zıddı sloganlar atarak BM karargahına yürümüştü. Göstericileri dağıtmak için BM güçleri göz yaşartıcı gaz kullanırken, havaya ateş etti. Göstericiler ise BM güçlerine taş atarak karşılık verdi. Şiddet olayları nedeniyle BM işçisi helikopterlerle bölgeden tahliye edilmeye başlandı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK BARIŞI MUHAFAZA OPERASYONLARINDAN BİRİ

MONUSCO, dünyanın en büyük barışı müdafaa operasyonlarından biri olarak biliniyor. Kasım 2021 itibariyle Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne 12 binden fazla asker ve bin 600 polis konuşlandırıldı. MONUSCO, ülkenin doğusunda onlarca yıldır devam eden çatışmaları durduramaması nedeniyle sık sık eleştirilirken, Misyon yıllardır yavaş yavaş geri çekiliyor.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Ruanda, Uganda ve Burundi sonunun bulunduğu doğusunda 120’den fazla silahlı küme sivil katliamlar yaparak, milyonlarca insanı yerinden etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir