Londra ve Ankara’dan göçe karşı işbirliği

Düzensiz göçle gayret konusunda hem yurtiçi hem de yurtdışında attığı adımları sıklaştıran İngiltere, Türkiye ile ortasındaki yasadışı göçü engellemek için yeni bir muahede imzalandığını duyurdu. Mutabakatın, insan kaçakçılığı şebekelerinin çökertilmesi ve tekne ticaretinin engellenmesi hedefiyle kolluk kuvvetleri ortasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini kapsadığı açıklandı. Muahede kapsamında Türkiye’de Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yeni bir operasyonel ünitenin oluşturulması da öngörülüyor.

TÜRK KAÇAKLARIN İADESİ

İngiliz Daily Mail gazetesi ise mutabakatın Manş Denizi’nden botlarla geçen Türk vatandaşlarının iadesini de kapsadığını paylaştı. Gazetenin verdiği sayılara nazaran bu yıl Nisan’dan Temmuz’a kadar yalnızca dört ayda bin 359 Türk vatandaşı Manş üzerinden kaçak yollarla Ada’ya geçti. Bu sayı bir evvelki yıl bin 76’ydı. Hükümetten yapılan açıklamada muahedenin kaçakçılık şebekelerini çökertmek için de büyük bir imkân sağladığı belirtildi. İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, anlaşmayla iki ülke ortasındaki bilgi paylaşımının artacağını söyledi.

İSTİHBARAT PAYLAŞIMI

25 Temmuz tarihinde İngiltere Göç Bakanı Robert Jenrick, Ankara’yı ziyaret etmiş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim ile görüşmüştü. Robert Jenrick, muahedenin mali ayrıntılarının sorulması üzerine, Londra’nın muahede kapsamında Türkiye’ye ne kadar ödeme yapacağına dair bir bilgi paylaşmadı. İngiliz bakan, GB News’e verdiği demeçte “Bu yalnızca parayla ilgili değil. Temel olarak istihbarat ve bilgi paylaşımı ile ilgili” tabirlerini kullandı.

TÜRK VE İNGİLİZ POLİSİNDEN ORTAK MERKEZ

Türk yetkililere nazaran, Türk ve İngiliz polisi, sistemsiz göçmenlerin yasadışı yollarla denizden ve karadan ülkelere girişini engellemek için bilgi paylaşımı başta olmak üzere her mevzuda işbirliği yapacak. Her iki ülkenin yetkilileriyle direkt irtibatın sağlanması için de ortak merkez kurulacak. Böylelikle sistemsiz ve yasadışı göçmenlerin başta Türkiye, AB ülkeleri ve İngiltere olmak üzere ülkelere girişlerinin engellenmesi için ortak çalışma yürütülmüş olacak.

ÖNDE TATİLCİLER, ARTTA GÖÇMENLER

17 Temmuz’da Fransa’nın Boulogne-Sur-Mer kıyısında çekilmiş fotoğrafta önde tatilciler geride ise botla Manş Denizi’ni geçerek İngiltere’ye gitmeye hazırlanan mülteciler görülüyor. Tatilciler denizin keyfini çıkarırken sığınmacılar sağ salim İngiltere’ye varmanın sıkıntısında.

İTALYA AÇIKLARINDA MÜLTECİ FACİASI: 41 MEYYİT

İTALYA açıklarında dün bir sığınmacı teknesinin batması sonucu 41 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Tunus’un Safakes limanından hareket eden sığınmacı teknesi İtalya’nın Lampedusa Adası açıklarında battı. Teknede bulunan 4 kişi kıyı güvenlik tarafından kurtarıldı. Lampedusa Adası’na getirilirken Fildişi Kıyısı ve Gineli 4 kişi kurtarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir