Macaristan, TürkAkım’a yönelik saldırıyı terör saldırısı olarak kabul edecek

Başbakan Orban, Macaristan devlet radyosu Kossuth Radio’daki haftalık konuşmasında, Kuzey Akım Doğal Gaz Boru Hattı‘nın patlatıldığını ve bunun bir terör saldırısı olduğunu kaydederek, “Eğer bu olayda rastgele bir devletin eli varsa o vakit o bir terör devletidir” dedi.

Orban, Kuzey Akım Doğal Gaz Boru Sınırı’na yapılan akın sonrası Rus gazının Macaristan’a TürkAkım üzerinden taşındığını ve bu sınırın patlatılması ya da devre dışı bırakılmasına yönelik rastgele bir teşebbüsü ülkesinin terör saldırısı olarak kabul edeceğini, buna nazaran hareket edeceklerini söyledi.

Grafikte TürkAkım boru sınırının güzergahı görülüyor. 

“RUSYA VE UKRAYNA ORTASINDA ATEŞKES SAĞLANMALI”

Rusya ve Ukrayna ortasında bir an evvel ateşkes sağlanarak barış görüşmelerine geçilmesi gerektiğini de belirten Orban, savaşın devam ettiği ve Batı’nın da buna yaptırımla karşılık verdiği sürece enflasyonun ve güç fiyatlarının düşmeyeceğini kaydetti.

Avrupa Birliğinin Rusya’ya yönelik yaptırım siyasetini da eleştiren Orban, ülkesinin, Rusya’ya yönelik güç yaptırımlarından muaf olmasına karşın yüksek güç fiyatlarından ötürü etkilendiğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir