Mahatma Gandhi Kimdir? Mahatma Gandhi’nin Bağımsızlık Mücadelesi: Hayatı ve Ölümü

Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin öncüsü, şiddetsiz hareket hareketinin öncüsü ve manevî lider Mahatma Gandhi kimdir? Tam adı Mohandas Karamçand Gandhi olan manevî önderin bağımsızlık çabası ve hayatı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Pekala, Mahatma Gandhi kimdir, neler yaptı ve nasıl öldü? 

İşte, Gandhi sözleri ve günümüz dünyasındaki grev, çeşitli boykot çeşitleri ve şavaş aleyhtarı şovların öncüsü olan Gandhi hakkında merak edilenler…

Mahatma Gandhi Kimdir?

Mahatma Gandhi, 2 Ekim 1869 tarihinde Porbandar’da dünyaya gelmiştir. Hindu Modh Ailesinin oğlu olan Mahatma Gandhi’nin tam ismi ‘Mohandas Karamçand Gandhi’dir. 

Babası Karamçand Gandhi, Porbandar’ın başyaveriydi. Annesi Putlibai Gandhi ise babasının dördüncü eşiydi ve Pranami Vaişnava mezhebinden gelen bir Hindu’ydu. 

Mahatma Gandhi, şimdi 13 yaşındayken ailesinin isteğiyle kendisi ile birebir yaştaki Kasturba Makhanji ile evlendirildi. Birincisi daha bebekken ölen beş çocukları oldu. Mahatma Gandhi ve Kasturba Makhanji’nin çocukları: Harilal 1888’de, Manilal 1892’de, Ramdas 1897’de ve Devdas 1900’de dünyaya geldi.

Mahatma Gandhi Eğitim Hayatı:

Mahatma Gandhi, eğitim hayatının başlangıcında ortalama bir öğrenciydi. Eğitim hayatın Porbandar ve Rajkot’da başlayan Gandhi, daha sonra Bhavnagar’da bulunan Samaldas Koleji’ni kazandı. 

Aİlesi avukat olmasını istiyordu. Bu yüzden 4 Eylül 1888’de şimdi 18 yaşındayken hukuk okumak için University College Londan’a girdi. 

İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın başşehri Londra’da yaşadığı mühlet boyunca dans dersleri alarak İngiliz geleneklerini denemeye çalıştı. Fakat dindar bir ailede büyüyen Gandhi, Caynist keşiş Becharji’nin önünde annesine verdiği kelamın tesirinde kalarak burada da (Jainizm etkisi ile Hinduizm) dinine sadık kaldı. 

İngiltere’de Etyemezler Derneği’ne katıldı. Annesinin isteklerine körü körüne inanmak yerine etyemezlik üzerine araştırmalar yaptı ve entelektüel olarak da bu ideolojiyi benimsedi. 

1875 yılında evsensel kardeşliğin tesisi ismine kurulmuş olan ve hayatlarını Budist ve Hindu edebiyatını araştırmaya adamış olan Teosifi Derneği’ne üye oldu. Burada Bhagavadgita’yı (Kutsal bir Hindu metni) okumaya başladı. Gandhi vakitle, Hinduizm, Hristiyanlık, Budizm, İslamiyet ve başka dinlerin de kutsal metinlerine ve hatta bunlar hakkında yazılan yapıtlara de ilgi duymaya başladı.

Mahatma Gandhi’nin Bağımsızlık Mücadelesi

İngiltere ve Galler barosuna girdi ve Hindistan’a döndü. Birinci olarak Bombay’da avukatlık yapan Mahatma Gandhi, başarılı olamadı. Bir de lise öğretmeni olarak vazife yapmak için iş başvurusu yaptı fakat başarılı olamayınca Rajkot’a döndü. 

Rajkot’da arzuhalcilik yapma başladı. Bu sırada bir Britanya subayı ile uyuşmazlık yaşayınca işi bırakmak zorunda kaldı. 

1893 yılında o vakitler Britanya İmparatorluğu’nun bir kesimi olan Güney Afrika’nın Natal eyaletinde bulunan bir Hindistan şirketinden gelen bir yıllık iş teklifini kabul etti. Natal’da avukatlık yapan Gandhi, burada Apartheid rejiminin ırk ayrımı siyasetlerine maruz kalan Hintli göçmen personellerin haklarının savunucusu oldu.

Mahatma Gandhi, 1894 yılında kimi Hintli arkadaşları ile birlikte Natal Hint Kongresi’ni kurdu. 22 Ağustos 1894’te bir anayasa yapıldı!

Gandhi’nin Onursal Sekreter olarak yer aldığı NHK, Güney Afrika’daki Hintlere karşı yapılan ayrımcılık ile gayret etmek için kuruldu. Hintlilerin paklık, sıhhat, barınma ve eğitim sıkıntıları için kampanyalar yürüttüler. 

1895 yılında Londra’ya döndü. Londra’da radikal görüşlü Sömürgeler Bakanı Joseph Chamberlain ile tanıştı. 

1906 yılında Zulu’da patlak veren isyanda, kendisini bu ülkenin vatandaşı sayıp genel valiye mektup yazdı. Bu mektupla devlet kuvvetlerine Hintlilerin de bir sağlık birliği ile katılmak istediklerini bildirdi. Teklifi kabul edilen Gandhi kendisini, sınıf farkı gözetmeksizin insanların güzelleştirilmesine adadı. Bu alanda yaptığı çalışmaların akabinde ‘benliğini temizleme’ kararı aldı. Eşi Kasturbai’nin de müsaadesiyle bekarlık yemini etti. 

11 Eylül 1906’da Johannesburg’da yapılan toplu şov sırasında satyagraha (gerçeğe bağlılık) ya da öbür ismiyle pasif protesto metodunu birinci sefer uygulamaya başladı. Başlattığı pasif direniş siyasetiyle amansız maddelere karşı gayret için birinci kere sessiz bir ‘Yasalara Uymama Kampanyası’ açtı.

Mohandas Karamçand Gandhi: “Mahatma” ya da “Büyük Ruh” olarak isimlendirilen manevî bir başkandır.

1915 yılında Güney Afrika’dan Hindistan’a döndü. Ülkesinde ‘Hindistan Ulusal Kongresi’nin toplantılarında konuşmalar yaptı. 

Gandhi’yi Hint halkı, siyaset ve başka sıkıntılar üzerine düşmeye teşvik eden ise Kongre Partisi’nin kıymetli başkanları ortasında yer alan Gopal Krişna Goknale oldu. 

Hindistan Ulusal Kongresi’nin liderliğini üstlenerek ülke çapında yoksulluğu azarlamak için adımlar attı. Bununla birlikte bayanların özgürlüğü, farklı din ve etnik kümelerin kardeşliği, kast ve dokunuşmazlık ayrımcılığına da son vermeyi hedefledi. Hindistan’ın ekonomik yeterliliğine kavuşması, Swaraj yani Hindistan’ın yabancı hakimiyetinden kurtarılması için ülke çapında kampanyalar yürüttü. 

Mahatma Gandhi, 1930 yılında ülkesinde alınan Britanya tuz vergisine karşı 400 kilometrelik ‘Gandhi Tuz Yürüyüşü’ ile Hindistan’ın Britanya’ya karşı başkaldırmasına öncülük etti! 

Mohandas Karamçand Gandhi, böylelikle Batı dünyasında ‘Mahatma’ yahut ‘Büyük Ruh’ olarak isimlendirildi. Çağımızda büyük bir ihtilali şiddet aykırısı siyaset izleyerek gerçekleştiren ilk ve tek lideri oldu. 

Gandhi, tarihin en tesirli pasif direniş hareketinin yapıcısı olmakla kalmdı; günümüzde uygulanan grevlerin, boykot çeşitlerinin ve şavaş aleyhtarı şovların de öncüsü oldu…

Mahatma Gandhi Sözleri:

 • Basit yaşa ki öbürleri da var olabilsin. 

 • Düzenli, pak ve erdemli olabilmek için paraya muhtaçlığımız yoktur.

 • Özgürlük hiçbir vakit ‘her istediğini yapma izni’ manası taşımamıştır.

 • Dinler tıpkı noktada birleşen farklı yollardır. Tıpkı gayeye ulaşacak olduktan sonra başka yollar seçmemizin ne kıymeti olabilir?

 • Şiddet göstermeme, inancımın birinci unsurudur. Birebir vakitte o, benim itikatımın da son hususudur.

 • Adaletsiz rejimi, adaletle yıkınız. Alkışlar önüne kansız elle çıkınız. 

 • Birleşik Krallık’ın kalkınması için dünyanın kaynaklarının yarısını tükettiniz, Hindistan’ın birebir seviyeye gelebilmesi için kaç dünya gerekir?

 • Barışa giden yol yoktur, barışın kendisi bir yoldur!

 • Uğruna ölebileceğim birçok davam var, ama uğruna öldürebileceğim hiçbir davam yok…

 • Batı uygarlığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sorusuna ise ‘Olsa uygun olurdu.’ yanıtını vermiştir.

Mahatma Gandhi: “Dünya herkesin gereksinimine yetecek kadarını sağlar, ancak herkesin hırsına yetecek kadarını değil.”

Söylediklerinize dikkat edin; fikirlere dönüşür

Düşüncelerinize dikkat edin; hislerinize dönüşür

Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür

Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür 

Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür

Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür

Karakterinize dikkat edin; bahtınıza dönüşür…

Gandhi’ye Nazaran Toplumsal Günahlar:

 • Ahlaksız ticaret

 • İlkesiz siyaset

 • Emeksiz zenginlik

 • Vicdansız haz

 • Niteliksiz eğitim

 • İnsaniyetsiz bilim

 • Özverisiz ibadet

Mahatma Gandhi Nasıl Öldü?

Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin öncüsü, şiddetsiz hareket hareketinin öncüsü ve manevî lider Mahatma Gandhi, 30 Ocak 1948 tarihinde Yeni Delhi’deki Birla konutun bahçesinde gece yürüyüşü yaptığı sırada vurularak öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir