Mars’ın kuru ve çok katmanlı yüzeyi gözler önüne serildi

Nature mecmuasında Pazartesi günü yayınlanan sonuçlar, Çin’in Tianwen-1 misyonu çerçevesinde Mars gezgini Zhurong tarafından yürütülen Utopia Havzası’nın güney marjinal bölgesindeki yeraltı yapısına ait yapılan yere nüfuz eden radar araştırmasına dayanıyor.

En son yer tabanlı tespit 45 yıl evvel yapılmıştı

Zhurong’un indiği havzanın eski bir okyanusa konut sahipliği yaptığı düşünülüyor. Lakin, 45 yıl evvel NASA’nın Viking-2 misyonu tarafından sağlanan bilgiden bu yana hiçbir yer tabanlı tespit sonucu rapor edilmedi.

Çin Bilimler Akademisi’nden bir araştırma kümesi, Mars yüzeyinin yaklaşık 80 metre altına kadar tarama yaparak, Zhurong’un 113 Mars günü boyunca kabaca 1.171 metre yolu kat ederken topladığı datalarını kullanarak detaylı, yüksek çözünürlüklü bir yüzey altı manzara profili oluşturdu.

Araştırmacılar, radar tespit derinliği aralığında suyun sıvı halde varlığına dair direkt bir ispat bulamadı. Araştırmaya nazaran, bir termal simülasyon, Mars’ta 100 metre derinliğindeki toprağın suyun sıvı halini, sülfat yahut karbonatlı tuzlu suyu istikrarlı biçimde içeremeyeceğini, lakin tuzlu buzun varlığının göz arkası edilemeyeceğini öne sürdü.

Araştırma, Zhurong’un indiği yerdeki yüzeyin çok katmanlı olduğunu gösterdi. 10 metreden daha kalın olmayan birinci katman, Mars regoliti olarak nitelendiriliyor.

Mars’taki çevresel ve iklim değişikliklerini daha yeterli anlayabiliriz

10 metreden 30 metreye kadar uzanan ikinci tabakanın, muhtemelen son 1,6 milyar yılda hal aldığı ve klast boyutlarının derinlikle arttığı kayalık blokları içerdiği görülüyor.

Araştırmaya nazaran, 30 ila 80 metre derinlik aralığındaki üçüncü katman ise 3,5 ila 3,2 milyar yıl evvel meydana gelen daha eski, muhtemelen daha değerli bir jeolojik olayı temsil eden daha büyük kayalık bloklardan oluşuyor.

Araştırma, jeolojik evrimin ve Mars’taki çevresel değişikliklerin ve iklim değişikliklerinin daha yakından anlaşılması için kıymetli ipuçları sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir