Mudanya’da sel felaketinin yaraları sarılıyor

​Bursa’da dün öğlenden sonra başlayan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Mudanya ilçesinde 1 saat içinde metrekareye 21 kilogram yağmur düştü. Işıklı Deresi’nin taşması sonucu Halitpaşa Mahallesi’nde su baskınları yaşandı. Yarım metreyi aşan sel suları nedeniyle binaların giriş ve bodrum katlarındaki konut ve iş yerlerini su bastı. Park halindeki çok sayıda araç sel sularına kapılırken, sürüklenen ağaç kolları ve molozlar nedeniyle yollar kapandı. Trilye, Kumyaka ve Güzelyalı mahallelerinde de sağanak tesirli oldu. Trilye ve Kumyaka’da sel suları nedeniyle araçlar denize sürüklendi. 

TEKNELER BATTI, BALIKÇI BARINAKLARI SULAR ALTINDA KALDI

Mudanya Yat Limanı’nda ise 3 tekne battı. Balıkçı barınaklarını su basarken, fırtına nedeniyle ağlar da açığa sürüklendi. Balıkçı Abdulkadir Ateş, o anları şu sözlerle anlattı:

“Yukarıdan inanılmaz bir sel geldi. Ağlarımız gitti, tekneler battı. Barakaları su bastı. Doğal bir felaket, önüne geçilecek bir felaket değil. Yapabilecek bir şey yok. Elimizden geldiğince temizliyoruz. Bir saat boyunca su aktı üstten. İnanılmazdı. Mudanya geçen yıllarda bir defa bu türlü olmuştu. Bu yıl iki defa üst üste oldu. Üstteki masraflarda mi sorun var, bilmiyoruz. Dereler kapatıldı, yanlarına binalar yapıldı. İncelenmesi gerekiyor, nereden geliyor bu su? Her şiddetli yağmurda bu olursa mahvolur burası. Bildiğimiz 3 tekne battı. Lakin sayı artabilir, sahipleri geldikçe aşikâr oluyor. Adam geliyor, ‘Teknem yok’ diyor. Zira burada tekneler çok sıkışık duruyor. Bir tekne battı mı öbürleri üstünü kapatıyor. Yan yana bitişik vaziyette durdukları için. Daha da fazla olabilir.”

BİN İŞÇİ PAKLIK ÇALIŞMASI YÜRÜTÜYOR

Bölgeye AFAD grupları sevk edilirken, ilçe belediye takımları ile Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ ve Nilüfer Belediyesi takımları sel felaketinin akabinde paklık çalışması başlattı. Bin işçi, 320 araçla ilçedeki paklık çalışmalarını sürdürürken, Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, 451’i kent merkezi, 300’ü Mudanya ilçesi olmaz üzere 13 ilçeden 700’ü aşkın ihbarın geldiğini belirtti. Gece boyunca aralıksız süren çalışmalar, günün birinci ışıklarıyla da devam etti. Mudanya’da takımlar çamurla kaplanan yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

HASAR HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Hasar tespit çalışmalarının sürdüğü ilçede, sel felaketinin neden olduğu hasar havadan görüntülendi. Mesken ve işyerlerinin sel suları altında kaldığı, araçların sürüklendiği Halitpaşa Mahallesi, dron ile görüntülendi.

‘DERELERİ KAPATIR, DENİZLERİ DOLDURURSANIZ TABİAT İNTİKAMINI BU TÜRLÜ ALIYOR’’

Sel felaketiyle ilgili açıklamalarda bulunan Mudanya Belediye Lideri Hayri Türkyılmaz, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde bir sel felaketi yaşadık. Ortadan 10 gün geçmeden dün de çok derecede bir yoğunlukta, Mudanya’nın bugüne kadar görmediği bir sel felaketiyle karşı karşıya kaldık. Sabaha kadar gezdik, dolaştık. Bütün noktaları gezdik, gördüğümüz şu. Bizden evvelki süreçlerde yapılan kusurların bugün, tabiatın o doğal olan, tabiattan aldığımızı geri alan, tabiatın intikamının nasıl gerçekleştiğini daima birlikte gördük. Tabiat bu türlü bir şey. Şayet dereleri kapatırsanız, hem de daraltarak kapatırsanız, denizleri doldurursanız bu tabiat bir gün intikamını bu türlü alıyor. Bunlar bir ders.  Biz bu dersi çok güzel aldık ve yapılması gerekenleri ortaya çıkarttık. Vazifeye geldiğim günden beri bir karış toprağı imara açmadım ve açmayacağım da bu vazifede bulunduğum sürece. Kimileri diyor ki ruhsatlar verildi. Siz bu imar planlarını verirseniz, Mudanya Belediyesi’nin de kazanmış olduğu o hakkı yerine getirmekten diğer, ruhsat vermekten öteki dermanı yok.”

‘KUMYAKA’DA CAN KAYBININ YAŞANMASI İŞTEN BİLE DEĞİLDİ’

Selden en çok etkilenen bölgelerden Kumyaka Mahallesi’nde, belediye tarafından yapılan sokak sağlıklaştırma çalışması sayesinde can kaybının önüne geçildiğini söyleyen Türkyılmaz, “Sabaha kadar Kumyaka’nın altını üstüne getirdik. Orada bir sokak sağlıklaştırma projesi yapmıştık. Girit Mahallesinde de yapmıştık. Biz yeterli ki o çalışmaları yapmışız. Şayet o çalışmalar yapılmamış olsaydı, eski haliyle kalmış olsaydı, bilhassa Kumyaka’da can kaybının yaşanması işten bile değildi” diye konuştu.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Altyapı çalışmalarının yapılmamasından ötürü, sel felaketinin yaşandığına dikkat çeken Türkyılmaz, “Yasalar gereği önümüzdeki günlerde hem Mudanya Belediyesi olarak hem de mağdur olan hemşehrilerimiz olarak, bütün hemşehrilerimize davet yaparak, hukukçularımız da takviye verecek, bu vazifesi yapmayanlar, yanlış yapanlar hakkında hata duyurusunda bulunacağız. Büyükşehir Belediyesi, ilgili kurumları ve ilgili şahısları kimse hepsi hakkında kabahat duyurusunda bulunuyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir