Niğdeli çiftçi: Resmen ürettiğimize çöktüler

Niğde’de 12 milyon TL bütçe ile güneş gücü panelin kuran Ergun Dane isimli yatırımcı, yeni düzenlemenin neden olduğu aksiliklere reaksiyon gösterdi.

ÜCRETSİZ ELEKTRİĞİ GERİYE DÖNÜK İSTİYORLAR

6 milyon TL’si kredi olmak üzere toplam 12 milyon TL harcayarak güneş gücü paneli sistemini kurduğunu anlatan Ergün Dane, “Biz elektrik gücü üretir duruma geldikten sonra bu alanla ilgili yeni bir düzenlemeyi hayata getirdiler. Yeni düzenlemeye nazaran, güneş gücü panelleriyle üretilen elektrik gücünün kullanım sonrası fazla kısmı fiyatsız olarak, havuza aktarılacak. Lakin biz bu sistemi kurarken bu türlü bir düzenleme yoktu. Bu düzenleme biz sistemi kurduktan sonra getirildi ve geriye dönük olarak üretilen elektrik gücünün belirli bir kısmının fiyatsız olarak havuza aktarılması istiyor. Bu durum bizi büyük ölçüde mağdur edecek üzere görünüyor” dedi.

HAYVANLARINI SATIP KREDİ TAKSİTLERİNİ ÖDÜYOR

Konuyla ilgili olarak yargıya başvurduklarını ve açtıkları davanın sonucunu beklediklerini söyleyen Ergün Dane, “Ben ayda 150 bin lira kredi taksiti ödüyorum. Taksitleri de hayvanları satarak ödemek zorunda kalıyorum. Bu düzenleme değiştirilmez ise çok büyük mağduriyet yaşayacağız” diye konuştu.

“RESMEN ÜRETTİĞİMİZE ÇÖZTÜLER”

Yaşadığı mağduriyeti “Resmen ürettiğimize çöktüler” diye özetleyen Dane “3 bin 500 metrekare alan üzerinde kurduğumuz güneş gücü paneli elektrik üretiyoruz. Devlet Panel yapın, güç üretip satın diyor iken bu düzenleme ile ürettiğimiz gücün bir kısmının fiyatsız olarak verecek olmamız bizi büyük badireye sokuyor” tabirlerini kullandı.

“YATIRIMCIYI YATIRIMDAN SOĞTUYOR”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise “Yatırımcıların güneş gücüyle elektrik üretimini özendirecek uygulamaların hayata geçirilmesi beklenirken, yatırım yapmış insanları mağdur edecek düzenlemelerin uygulamaya konulması yatırımcıyı yatırımdan soğutuyor “ dedi.

Gürer, “Üreticiden fiyatsız alınan güç sisteme dahil edildikten sonra bu işten kim gelir sağlıyor? Fiyatsız olarak mı alınan güç sistemde kıymet buluyor yoksa yatırımcı üretici güç sistemde dağıtıcı firmalara artı gelir olarak mı veriliyor? Bu yatırımcı fazla üretimi sisteme bedelsiz verdiğinde bedelsiz mi dağıtım yapılıyor yoksa dağıtıcı güç firmalarına yarar mı oluyor?” diye sordu.

YENİ DÜZENLEME ŞART

Ömer Fethi Gürer, düzenlenenin tekrar kıymetlendirilerek, yatırımcıların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi  ve üretici fazla güç tarım için uygun fiyatlar ile komşu üreticiye vermesi sağlanması gerektiğini söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir