Öğretmenler Günü ne zaman 2021?

Öğretmenler Günü, hepimizine eğitimde rol oynayan öğretmenlerimizi hatırlamak, onlara güzel sözler söyleme fırsatı bulduğumuz gündür. Çoğu öğrenci şimdiden öğretmenlerine sürpriz yapmak için hazırlıklara başladı. Peki 2021 yılında Öğretmenler Günü ne zaman kutlayacağız? Öğretmenler Günü hangi güne denk geliyor?

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLK NE ZAMAN KUTLANDI?

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Öğretmenler Günü ülkemizde 1981 yılından beri 24 Kasım’da kutlanır.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

Bazı ülkelerde 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Bu yıl 24 Kasım, Çarşamba günününe denk geliyor.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ HEDİYELERİ

Öğretmenler Günü’nde öğrenciler hediye araştırmalarına başladı. Öğretmenine hediye almak isteyen öğrenciler, alacağı hediye konusunda kararsızlık yaşıyor. İnternet üzerinde de “Öğretmenler Günü hediyeleri” ve “Öğretmenler Günü hediye önerileri” aramalarını yapan öğrencilerin büyük bölümü ne hediye alacağını kararlaştırmış durumda değil. İşte en güzel Öğretmenler Günü hediyeleri önerileri…

ÇİÇEK

Özellikle kadın öğretmenlere alınabilecek hediyelerin başında çiçek gelir. Öğretmenlere hediye edilecek olan çiçekler, onların mutlu olmasını sağlayabilir ve aynı zamanda öğretmeninizin değerli olduğunu hissettirebilirsiniz. Bu nedenle öğretmenler günü hediyesi için kararsız kalan öğrenciler, çiçek almayı tercih edebilir.

CÜZDAN

Öğretmeninize alacağınız hediyenin günlük hayatta kullanılabilir olmasını istiyorsanız, cüzdan almak iyi bir tercih olabilir. Öğretmene alınacak hediyeler arasında yer alan cüzdan ile, öğretmeninize günlük olarak kullanabileceği ve kullanırken sizi hatırlayacağı bir hediye verebilirsiniz.

KİŞİYE ÖZEL KALEM

Günümüzde çok tercih edilen bir hediye olmasa da, kişiye özel kalemler ile öğretmeninizi sevindirebilirsiniz. Gündelik yaşamda öğretmenler kalemleri sık sık kullanmaktadır. Bu nedenle öğretmeninize hediye edebileceğiniz kalem ile mutlu edebilirsiniz. Özellikle isim ve soy isim baş harflerini yazdırarak verebileceğiniz kalem hediyesi ile anlamlı bir hediye vermiş olursunuz.

FOTOĞRAF ÇERÇEVESİ

Öğretmenlerinizin evinde kullanabileceği hediyelerden olan fotoğraf çerçevesi ile öğretmeninize güzel bir hediye verebilirsiniz. Evin duvarına asılacak bir fotoğraf çerçevesi ile öğretmeninizin fotoğraflarını asabileceği bir hediye vermiş olursunuz. Fotoğraf çerçeveleri de türüne ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

ÇANTA

Öğretmenler günü hediyeleri araştırmasını yapan öğrenciler için bir diğer seçenek de çantadır. Çanta, hem kadın öğretmenlerin hem de erkek öğretmenlerin kullandığı bir eşyadır. Kadın öğretmenler için hoş görünümlü ve kullanışlı bir kol çantası, erkek öğretmenler için de dosya çantası veya laptop çantası hediyesi vermek oldukça mantıklıdır.

YILIN EN İYİ ÖĞRETMENİ ÖDÜLÜ

Süs eşya dükkanlarında satılan ödül görünümündeki sarı renkli süs eşyalar ile öğretmenlerinizi sevindirebilirsiniz. Ödül şeklinde satılan bu hediyeler arasında “Yılın En İyi Öğretmeni Ödülü” yazılı olan eşyayı öğretmeninize hediye etmek, öğretmeninizi oldukça sevindirecek ve kendisini değerli hissedecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir