Ormanın çocukları 40 gün sonra bulundu

13 yaşındaki Lesly Bonbaire, 9 yaşındaki Soleiny Ranoque, 4 yaşındaki Tien Ronoque ve 11 aylık bebek Cristian Ranoque, anne ve babalarının hayatını kaybettiği uçak kazasından sağ kurtuldu ve 40 gün boyunca Amazon ormanlarında hayatta kalmayı başardı. Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Tüm ülke için büyük sevinç! 40 gün evvel Kolombiya ormanlarında kaybolan 4 çocuk sağ bulundu” dedi. Petro, çocukların hayatta kalma öyküsünün tarihe geçeceğini belirterek “Orman onları kurtardı. Onlar artık ormanın ve birebir vakitte Kolombiya’nın çocukları” dedi. Enkaz 17 Mayıs’ta bulunmuş, çocukların cesetlerine ulaşılamayınca hayatta olabileceklerinden şüphelenilmişti. Enkaz etrafında kirli bebek bezi bulunması, çocukların hayatta olduğuna dair işaret olarak yorumlanmıştı.

DÖRT KOLDAN SEFERBERLİK

Askeri işçi tarafından bulunan çocukların sıhhat durumlarında “Sıvı kaybı” ve “Böcek ısırığı” kaynaklı problemler olduğu bildirildi. Çocuklara dair izler bulunduğunda Kolombiyalı yetkililer birinci derece alarm verdi, ormanlık alan havadan ve karadan tarandı. Kolombiya ordusu, itfaiye ve sivil havacılık otoritesi yetkilileri arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

BABAANNELERİNİN SESİNİ ORMANA VERDİLER

Helikopterlerle küçük çocukları arayan askerler, çocukların hayatta kalmasına yardım etmek için havadan belli bölgelere, besin, su ve battaniyeler attı. Havai fişeklerle çocukların ilgisini çekmeye çalışan kurtarma takımları, çocukların büyükannelerinden ‘Olduğunuz yerde kalın, size yardım edeceğiz’ biçiminde bir ses kaydı aldı ve kritik ileti hoparlörlerle ormanlık alana verildi.

NASIL HAYATTA KALDIKLARI BİLİNMİYOR

Sağlık durumlarının güzel olduğu bildirilen çocuklar arama köpeklerinden biri sayesinde bulundu. Yetkililer çocukların tam olarak nerede bulunduğunu ya da bu mühlet boyunca nasıl hayatta kaldıklarını açıklamadı lakin Associated Press (AP) haber ajansında yer alan bilgilere nazaran, ormanın ücra köşelerinde yaşayan göçmen kabilelerin çocuklara yardım ettiği düşünülüyor.

TERMAL BATTANİYE SIRRI

Hava Kuvvetleri tarafından servis edilen manzaralarda çocukların askerlerin yanında termal battaniyelere sarılı olarak oturduğu görüldü. Askerlerin su ve yiyecek verdiği çocuklar sıhhat durumlarının denetim edilmesi için Bogota kentindeki bir hastaneye götürüldü. Kazadan iki hafta sonra yapılan aramalarda çocukların hayatta olabileceğine dair izler bulunduğunda Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro resmi Twitter hesabından çocuklara ulaşıldığını yazmıştı lakin bu haber daha sonra yalanlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir