Otizmli çocuklara işkence davası başladı: İşte öğretmenin ilk savunması

Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık öğretmen Ö.Y, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

İlk olarak kelam verilen sanık Ö.Y, 16 yıldır özel eğitim öğretmeni olduğunu belirterek, suçlamaları kabul etmedi.

Eğitiminin zihinsel engelliler üzerine olduğunu tabir eden Ö.Y, kendisine iftira atıldığını öne sürerek, “Mağdur olarak gösterilen öğrencilerimin hiçbirisine asla berbat davranmadım, kendilerine ziyan verirler diye kullandığım makası bile yanlarına koymadım. Katiyetle azap yapmadım, suçlamaları kabul etmiyorum.” tabirlerini kullandı.

Müşteki A.H.G. ise sanıktan şikayetçi olduğunu belirterek, okul yönetiminin durumu ortaya çıkardığını söyledi. Öbür müştekiler de şikayetçi olduklarını bildirdi.

Tanıklar dinlendi

Daha sonra dinlenen şahit, olay vakti okulda müdür yardımcılığı yapan M.Y.Ö, sanık öğretmenin mağdur çocuklara makus davrandığını kendisinin hiç görmediğini, vefat eden tıpkı sınıftaki öbür öğretmenin söylediğini aktardı.

Tanık okulun müdürü S.G.A. ise 2014 yılından bu yana birebir okulda müdürlük yaptığını, sanık öğretmen Ö.Y‘nin de okullarında hala misyonunu sürdürdüğünü anlattı.

Okullarındaki bu üslup çocukların eğitim gördüğü sınıflarda 3 kişi olduğunu anlatan S.G.A, “Bu sınıf otizmli çocukların eğitim aldığı sınıftır. 3 çocuğun bulunduğu bu haldeki sınıfta hem özel eğitim öğretmeni hem de ana sınıfı öğretmeni birlikte tıpkı anda vazife yapıyorlardı.” dedi.

Sanık avukatlarının okulda o devirde misyon yapan paklık görevlisinin şahit olarak SEGBİS’den dinlenmesini talep etmesi üzerine mahkeme lideri duruşmayı 23 Şubat 2023’e erteledi.

Otizmli bireylerin aileleri adliye önünde toplandı

Öte yandan, duruşma öncesi ailelere takviye vermek maksadıyla otizmli bireylerin aileleri Karşıya Adliyesi önünde toplandı.

Türkiye Otizm Meclisini temsilen açıklama yapan Gülbahar Sertkaya, son yıllarda her 48 doğumdan birinde otizm tanısı konulduğunu söyledi.

Otizmi çabucak düzeltebilecek bir tedavinin olmadığını belirten Sertkaya, “Tek tahlil yolu eğitim, sevgi ve toplumla bir ortada olup dışlanmadan toplum içerisinde kabul görmeleri ve tertipli bir otizm eğitimidir. Son yıllarda maalesef okullara alınmak istenmeye hatta şiddete maruz kalan çocuklarımız oluyor. Otizm aksiyon planının çabucak hayata geçirilmesi gerekiyor.” dedi.

Otizm Federasyonu Lideri Veysel Şahin de ailelere dayanak olmak maksadıyla bir ortaya geldiklerini belirtti.

Neler olmuştu?

Karşıyaka ilçesindeki bir okulda okul öncesi eğitim gören otizmli 3 öğrenciye öğretmenleri tarafından azap uygulandığı öne sürülmüş, öğretmen hakkında ailelerin şikayeti üzerine soruşturma başlatılmıştı.

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, öğretmen hakkında TCK’nın 94/2.a unsuru gereği “bir şahsa karşı insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel yahut ruhsal istikametten acı çekmesine, algılama yahut irade yeteneğinin etkilenmesine, aşağılanmasına yol açma davranışları gerçekleştirdiği” argümanıyla 45 yıla kadar mahpus istemiyle dava açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir