Pandemide kapalı kalan işletmeye yüzde 50 kira indirimi kararı  

Özgür Zeren

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, Covid-19 salgını devrinde kapalı kalan bir işletmeden kira bedelinin tamamını isteyen ODTÜ idaresini haksız buldu. Mahkeme, işletmenin kira bedelinin yalnızca yarısını ödemesi gerektiğine hükmetti. Mahkemenin kararı, üst mahkeme olan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 15. Hukuk Dairesi tarafından da yerinde bulundu. 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesinde 2019 yılında faaliyete başlayan bir besin işletmesi Covid-19 salgını ile çaba tedbirleri kapsamında 16 Mart 2020 -18 Ekim 2021 tarihleri ortasında kapalı kaldı. İşletme evvel üniversite idaresine başvurarak “kapalı kaldığı periyot içerisinde doğacak olan kira borçlarının tahsil edilmemesini, işletmelerinin kapalı kaldığı mühletin kira mukavelesi mühletine eklenmesi” talebinde bulundu. Üniversite idaresi yalnızca 3 aylık kira borcunun ertelenmesine karar vererek 20 Ekim 2020 ile 20 Ekim 2021 tarihlerini kapsayan periyoda ait kira ve yakıt bedelini ödemesini istedi. İşletme bu talep üzerine yargıya başvurdu. 

Avukatlar Doğan Erkan, Gökberk Çınar, Nadire Durudoğan ve Elif Ceren Özçiçek, sulh hukuk mahkemesine başvurarak “işletmenin borcunu ödemesi istikametindeki talebinin durdurulması ve işletmenin borcun ne kadarından sorumlu olduğunun tespitine” karar verilmesi talebiyle dava açtılar. 

Dava dilekçesinde, “Müvekkil ile davalı ortasında akdedilen kira mukavelesi gereği müvekkilin, ‘İdarenin üniversiteleri kapatma kararı’ hasebiyle işletmesini açamadığı ve faaliyetlerin durdurulduğu tarihler olan 18 Mart 2020- 18 Ekim 2021 tarihleri ortasında doğmuş kira borçlarının idarece hesaplanarak kira borcundan düşülmesi gerekmekteydi. Burada, müvekkil kendi inisiyatifi ve kararı ile değil, bizatihi davalı yönetimden kaynaklı harika bir önlem sebebiyle işletme kapatılmış ve yönetimin kapatma kararıyla fiili olarak kullanmanın yasaklanmasına karşın müvekkilden haksız ve hukuka muhalif olarak kira ve yakıt bedeli talep edilmiştir” denildi.   

Yapılan yargılama sonunda Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi “dava konusu taşınmazın kira bedelinin pandemi periyodu boyunca yüzde 50 indirimli olarak ve talep edilen toplam 97 bin 497 TL’nin yüzde 50 indirimli olarak ödenmesine” hükmetti. ODTÜ idaresi istinaf müracaatında bulundu. Üniversitenin istinaf talebini inceleyen Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 15. Hukuk Dairesi de müracaatın reddine karar verdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir