Ruslara karayolu kapandı: Tek çıkış İstanbul

Rus vatandaşlarının Turist olarak batı hudutlarından karayoluyla Avrupa’ya ulaşımı birkaç istisna dışında kapatıldı. Üç Baltık ülkesi Estonya, Litvanya, Letonya ile Polonya, Ukrayna savaşı nedeniyle 19 Eylül 2022 tarihinden itibaren Schengen vizesi olsa bile Rus vatandaşlarına girişi yasakladı.

Dört ülkenin Ruslara giriş yasağı uygulaması, Batı’ya çıkış imkânı sağlayan tek karayolu olarak Finlandiya’yı bıraktı. Lakin Finlandiya idaresi de Ruslara kolay kolay vize vermiyor.

Rus vatandaşlarına seyahat kısıtlaması kararı nedeniyle 4 ülke hükümetleri ismine ortak bildiri yayınlandı. Bildiride “Toplum tertibi ve güvenliğimizi göz önünde bulundurarak Rusya vatandaşlarına turist olarak ülkelerimizi ziyaret etmelerine yasak getiriyoruz. Rus vatandaşlarına turistik ziyaretleri yasaklayarak yakında tüm AB ülkelerinden de misal adım atmalarını bekliyoruz” denildi.

TEK ÇIKIŞ İSTANBUL

Turistik seyahatlere kapılar kapatılırken Rus vatandaşları bu dört ülkeye yakın akrabaları bulunması, çalışma müsaadesine sahip olmaları ve eğitim için gelmeleri durumlarında özel müsaadeyle giriş yapabilecek. Ayrıyeten Rusya’dan kaçan rejim zıtlarına da giriş müsaadesi verilecek. Üç Baltık ülkesiyle Polonya’nın kara sonlarını Rus vatandaşlarına kapatmasıyla son 7 ayda Rusya için aktarma noktası haline gelen Türkiye’ye hava ulaşımının artması bekleniyor. 

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir